Ukrayna'da 24 saat içinde 2 suikast!

Ukrayna'da 24 saat içinde 2 suikast!
Ukrayna'da 24 saat içinde 2 suikast!

Gazeteci Oles Buzina ve anti-Maydan aktivisti Oleg Kalaşnikov

Ukrayna eski milletvekillerinden ve anti-Maydan aktivisti Oleg Kalaşnikov ve Ukraynalı gazeteci Oles Buzina, Kiev'de öldürüldü.

RADİKAL - Ukraynalı gazeteci Oles Buzina ve Ukrayna eski milletvekillerinden ve anti-Maydan aktivisti Oleg Kalaşnikov'un ülkenin başkenti Kiev'de öldürüldüğü bildirildi. Buzina, Kiev’de yüzleri maskeli iki saldırgan tarafından vurularak öldürüldü. Silahla vurulan Kalaşnikov'un ise devrik lider Yanukoviç'e yakınlığı ve siyasi görüşleriyle hükümeti rahatsız ediyor olması, bunun bir suikast olduğu yorumlarına yol açtı.

Ukrayna Ulusal Haber Ajansı'nın hastane kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Ukraynalı gazeteci oturduğu apartmanın girişinde yüzleri maskeli iki saldırgan tarafından silahla öldürüldü. Ukrayna İçişleri Bakanı'nın danışmanı Anton Gerasçenko da, Facebook hesabından yaptığı açıklamada gazeteci Oles Buzina'nın öldürüldüğünü doğruladı.

LETONYA VEYA BELARUS PLAKALI

Gerasçenko, şunları yazdı: "Az önce Oles Buzina, Degtaryovskaya sokağında 58 No’lu apartmanın önünden geçen koyu mavi renkli Ford Focus arabasındaki şahıslar tarafından vurularak öldürüldü. Araba Letonya veya Belarus plakalıydı. Kesinlikle Ukrayna plakalı değildi."

'KİEV KATİLLERİ BULMAK ZORUNDA'

Gazeteci Buzina'nın öldürülmesi ile ilgili haber, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile direkt hat programı sırasında geldi.

Olayı yorumlayan Rusya lideri, Ukrayna'da bir dizi siyasi cinayet işlendiğini hatırlattı. Putin, "‘Bu cinayetleri işleyen adamlar nerede? Bunlar ortaya çıkarılmadığı gibi, soruşturma da doğru dürüst yapılmıyor. Ukrayna demokratik bir ülke olmak istiyorsa, katilleri bulmak zorunda. Ama Avrupa ve ABD de bunları görmezlikten geliyor" dedi.

DÜN AKŞAM ÖLÜ BULUNDU

Öte yandan, devrik lider Viktor Yanukoviç'in Bölgeler Partisi'nden yakın arkadaşı olan 52 yaşındaki Kalaşnikov, dün akşam rezidansında ölü bulundu. İçişleri Bakanı Anton Geraşenko Kalaşnikov'un silahla vurulduğunu açıkladı. Yerel basına konuşan akrabalarından biri de Kalaşnikov'un suikaste uğradığını öne sürdü.

TEHDİT EDİLİYORDU 

Ukrayna basınında çıkan haberlere göre, Kalaşnikov son dönemde siyasi görüşleri nedeniyle tehdit mesajları alıyordu. Eski milletvekili, özellikle Nazi Almanya'sına karşı kazanılan zaferin 70'inci yılının geniş katılımla kutlanması için yaptığı çağrılar nedeniyle fiziki şiddetle tehdit ediliyordu.

Vesti Ukrayna da, Kalaşnikov'un öldürülmeden bir gün önce bir arkadaşına e-posta gönderip siyasi görüşleri nedeniyle hakkında başlatılan soruşturmalardan memnuniyetsiz olduğunu yazdığını aktardı.

'TEMİZLİK ZİNCİRİNİN SON HALKASI' 

Yeni Rusya (Novorossiya) Parlamentosu Başkanı Oleg Tsarev, Kalaşnikov'un ölümünü Yanukoviç'e yakın isimlere yönelik 'temizlik zinciri'nin son halkası olarak nitelendirdi. Tsarev, bunun bir siyasi cinayet olduğunu belirterek, "Bu, Kiev yönetimine muhalefet eden isimlere yönelik bir uyarı anlamına geliyor" dedi.

SON BİRKAÇ AYDA 8 ŞÜPHELİ ÖLÜM 

Ukrayna'da son birkaç ay içinde en az 8 yetkili gizemli şekilde hayatını kaybetti. İlk olarak, 29 Ocak'ta Harkov Bölgesel Yönetimi Başkanı Aleksey Kolesnik asılı olarak bulunmuştu. En son ise 14 Mart'ta 32 yaşındaki Savcı Sergey Melniçuk, Odessa'da bir binanın 9'uncu katından düşerek hayatını kaybetmişti. (Sputnik)