Ukrayna'da eşcinsel çifte biber gazlı saldırı

Ukrayna'da eşcinsel çifte biber gazlı saldırı
Ukrayna'da eşcinsel çifte biber gazlı saldırı
Ukrayna'nın eşcinsel haklarına nasıl yaklaştığını ölçmek amacıyla gizli kamerayla çekim yaparak deney yapan bir çift, deney esnasında, el ele tutuşurken biber gazlı saldırıya uğradı.

RADİKAL – Geçen ay Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen LGBTİ yürüyüşüne saldıran neo-Naziler, bir kez daha homofobik bir eylem gerçekleştirdi. Kiev’de el ele tutuşan çifte biber gazlı saldırı düzenlendi.

Independent’ın haberine göre, olay esnasında Zoryan Kis ve Tymur Levchuk çifti, Ukrayna’nın eşcinsel haklarına nasıl yaklaştığını ölçmek amacıyla, gizli kamerayla çekim yapıyordu. Sosyal deney sırasında ellerinde çiçek olan ve el ele tutuşan çiftin yanına ilk olarak bir grup neo-Nazi geliyor ve çifte “kendilerini vatansever Ukraynalılar olarak görüp görmediklerini” soruyor. ABD ’de eşcinsel evliliğin yasallaşmasına da gönderme yapan ırkçı grup, çifte ABD’de yaşamayı düşünüp düşünmeyeceklerini de sorarken görülüyor.

Sağ Sektör sokağa çıktı, 'yeni devrim' ilan etti

Grubun soruları, çevrede devriye gezen polisin gitmesini beklerken sorduğu dikkat çekerken, polisin bölgeden uzaklaşmasıyla birlikte, neo-Nazilerden biri çifte biber gazı sıkıyor. Bir başka saldırganın da çifte tekme atmaya çalıştığı görülüyor. Olay, bir kişinin araya girip grubu uzaklaştırmasıyla son buluyor. 

Sağ Sektör'den Kiev'e tehdit

Kiev'de LGBTİ yürüyüşüne saldırı