Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı

Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı
Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı

Lvov daki heykel de yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından dikilirken, kısa süre sonra başka bir grup bunu yerle bir etti

Ukrayna'da aşırı milliyetçiler, başkent Kiev'de, milliyetçi kimliğiyle bilinen batıdaki Lvov kentinde ve Odessa'da, Sovyet eski lideri Stalin'i işerken tasvir edildiği heykeller dikti

Sonat KEREM

KİEV - Heykelleri diken Bratsvo (Kardeşlik) adlı milliyetçi partinin lideri Vitaliy Çornıy, "Brüksel’deki idrar yapan çocuk heykeli, Avrupa ’nın simgesi. Biz Stalin’in de buna uygun olduğunu düşündük. Ukraynalıların Stalin’e bakışını, 9 Mayıs Zafer Bayramı öncesi ironik olarak yansıtmaya çalıştık" dedi. Odessa’daki heykelin açılışı sırasında partiden yapılan açıklamada, "Stalin’in bu heykeli, kendini bilmez kişilerin gelip geçerken işedikleri duvarlarla çok iyi uyum sağladı" denildi.

UKRAYNA 9 MAYIS KUTLAMALARINA HAZIRLANIYOR
Lvov’daki heykel de yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından dikilirken, kısa süre sonra başka bir grup bunu yerle bir etti. Güvenlik güçleri de izinsiz eylemlere müdahale etti.
Ukrayna, tüm eski Sovyet ülkeleri gibi, Sovyetler Birliği’nin Nazi ordularına karşı nihai zaferini ilan ettiği 9 Mayıs Zafer Bayramı’nı kutlamaya hazırlanıyor. Ukrayna’da da halkın ciddi bir kesimi, o dönemin önderi ve Kızıl Ordu’nun komutanı Stalin’in Hitler’e karşı kazanılan zaferin mimarı olduğu görüşünde.

Ukrayna’nın Zaporoje kentinde Komünist Partililer tarafından dikilen Stalin heykeli kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkılmış, ancak kısa süre önce yeniden dikilmişti.(dha)