Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı

Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı
Ukrayna'da işeyen Stalin heykelleri kısa sürede yıkıldı

Lvov daki heykel de yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından dikilirken, kısa süre sonra başka bir grup bunu yerle bir etti

Ukrayna'da aşırı milliyetçiler, başkent Kiev'de, milliyetçi kimliğiyle bilinen batıdaki Lvov kentinde ve Odessa'da, Sovyet eski lideri Stalin'i işerken tasvir edildiği heykeller dikti

Sonat KEREM

KİEV - Heykelleri diken Bratsvo (Kardeşlik) adlı milliyetçi partinin lideri Vitaliy Çornıy, "Brüksel’deki idrar yapan çocuk heykeli, Avrupa ’nın simgesi. Biz Stalin’in de buna uygun olduğunu düşündük. Ukraynalıların Stalin’e bakışını, 9 Mayıs Zafer Bayramı öncesi ironik olarak yansıtmaya çalıştık" dedi. Odessa’daki heykelin açılışı sırasında partiden yapılan açıklamada, "Stalin’in bu heykeli, kendini bilmez kişilerin gelip geçerken işedikleri duvarlarla çok iyi uyum sağladı" denildi.

UKRAYNA 9 MAYIS KUTLAMALARINA HAZIRLANIYOR
Lvov’daki heykel de yaklaşık 100 kişilik bir grup tarafından dikilirken, kısa süre sonra başka bir grup bunu yerle bir etti. Güvenlik güçleri de izinsiz eylemlere müdahale etti.
Ukrayna, tüm eski Sovyet ülkeleri gibi, Sovyetler Birliği’nin Nazi ordularına karşı nihai zaferini ilan ettiği 9 Mayıs Zafer Bayramı’nı kutlamaya hazırlanıyor. Ukrayna’da da halkın ciddi bir kesimi, o dönemin önderi ve Kızıl Ordu’nun komutanı Stalin’in Hitler’e karşı kazanılan zaferin mimarı olduğu görüşünde.

Ukrayna’nın Zaporoje kentinde Komünist Partililer tarafından dikilen Stalin heykeli kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkılmış, ancak kısa süre önce yeniden dikilmişti.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/108734410873447

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devrim Aşkına(!),Faşizmi Dünyadan Kurtarmak. - Clear

  Ahıska ve Kırım Türkleri'nin(bu Türk halkları iddia edildiği gibi Sovyet halkı falan değildir, aslında tam doğrusu Rus sömürgeleridir; tıpkı zamanındaki Romanya,Macaristan,çekoslavakya gibi) yerlerinden sürülmesi "Devrim Aşkına Zayiyat" kabul edilmeliymiş.Hani sadece kıyım değil,yerlerinden etmek bile SOYKIRIM sayılıyordu? Türkler'e gelince mi değişti bu kural da, birden bire devrim zayiyatı oluverdi? Hem, devrim kimin için? Halk için mi? Yoksa halkı kırma pahasına,devirmek içinmi? Bunun, zorbalıktan,dayatmadan,totaliterizmden farkını söyleyebilecek olan varmı? Efendim biri de diyorki:Stalin,faşizmi dünyadan kurtarmıştır (Tükçe'si mükemmel(!) olan bu arkadaş,herhalde "dünyayı faşizmden kurtarmıştır" demek istemiş).Ama ne demek isterse istesin aslında dediği gibi olmuş ve Stalin,faşizmi,dünyadan kurtarmıştır.Yani Hitleri ezip,tüm dünyayı kandırmış,tüm dünyanın faşizm konusunda Hitler'e odaklanmasını sağlamış; sonra meydanı boş bulunca -bu salak dünya Hitler'e yoğunlaşmışken- kendisi faşizmi,komunizm devrimi ayaklarında,rahatça uygulamıştır.Şu yıkanmış beyninizi,yeniden durulayın artık,yoksa gerçekleri görmekte çok geç kalmış olacaksınız zira çağ son hızla değişiyor ve sizler çağdışı kalmak üzeresiniz.Ukrayna'nın Rus kucağından kalkarken,ABD kucağına oturması,neyi haklı çıkarır? Size göre "soğuk kucak","sıcak kucak" farkı mı var? Kucak,kucaktır.

  EKSİK - PATOZ

  heykel başarılı bence,sadece Stalin'in ayaklarının altında ağzı açık bir nazi eksik...hepsi bu

  Yanlış. - 435

  şüphesiz stalin kusursuz bir lider değildi, velakin dünya üzerinde zararından çok yararı olduğu bir gerçek. Ukranya kendilerini Nazilerden kurtaran bu adamla dalga geçerek aslında kendilerini zavallı durumuna düşürmekten başka bir şey yapmamış oldular. Sovyetlerden kurtulduk diye sevinirken Amerika'nın süs köpeği haline geldiler. Dünkü düşmanları bugün şefleri oldu.

  büyük adam - bft

  büyük adam stalin, ahıska ve kırım türkleri olmak üzere bir çok sovyet halkını yerlerinden etmeniz, zulümleriniz ve infazlarınız ve tabii nazileri durdurmuş olmanız, en büyük sevinç kaynağımızdır. devrim aşkına zayiatlar olacaktır.

  Stalin - remurisat

  Bu heykeli dikse dikse Ukraynalı Neo-Nazi'ler dikmiştir ! Aklı başında bir Ukraynalı kendisini NAZİ zulmünden kurtaran adamın olsa olsa ayaklarını öper...

  Zafer Mimarı. - Clear

  Stalin,Hitlere karşı kazanılan zaferin mimarı olabilir ama sonra O'nun yerini almaktan da çekinmemiştir.Heykeli çok güzel,tebrikler...

  tek sovyetlermi - user1023527

  Tek sevyetler degil faşizmi dünyadan kurtardı. alman ordularını yenmese dünya şimdi farklı yerdeydi.. türkiye dahil, gerçi türkiye aratmıyor nazileri ama olsun genede stalin büyük bir adam.