Ukrayna'da komünizm propagandası yasaklandı

Ukrayna'da komünizm propagandası yasaklandı
Ukrayna'da komünizm propagandası yasaklandı
Ukrayna Parlamentosu'nun, 'totaliter komünist ve Nazi rejimlerini' kınayan ve ilgili sembolleri ve propagandayı yasaklayan tasarıyı kabul ettiği bildirildi.

RADİKAL - Ukrayna Parlamentosu, “totaliter komünist ve Nazi rejimlerini” kınayan ve ilgili sembolleri ve propagandayı yasaklayan tasarıyı kabul etti. Ukrayna parlamentosu Verkhovna Rada'da 254'e karşı 226 oyla kabul edilen yasa tasarısı eski komünist rejimi suçlu olarak ilan ederken, devlet terörü politikası ve Nazizm kınandı. Yasa ayrıca, Nazi ve komünist rejimlerin suç teşkil eden karakterlerinin kamuoyunda inkâr edilmesini de yasakladı.

Bu rejimlere ait sembollerin üretimi, yayılması ve kamuoyunda kullanılması da yasak. Sadece eğitim ya da bilim amacıyla kullanılması ya da mezarlıklarda bulundurulması istisna olarak nitelendirildi. Yasanın Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko tarafından imzalanması gerekiyor.

5-10 YIL HAPİS CEZASI VERİLEBİLİR

Bu yasa, eski komünist liderlerin heykellerinin, o döneme ait marşların ve bayrakların da yasaklanması anlamına geliyor. Ayrıca firmaların da komünist liderlerin adını kullanması ya da onların faaliyetlerine atıfta bulunması da yasak kapsamında. 1917 Bolşevik Devrimi de bu kapsamda. Yasanın ihlal edilmesi durumunda 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor.

SOSYAL YARDIM HAKKI KAZANDILAR

Öte yandan, eşzamanlı olarak 271 Rada milletvekili tarafından geçirilen bir başka yasa ile  20. yüzyılda Nazilerle işbirliği yapan Ukraynalı milliyetçiler "özgürlük savaşçıları" olarak tanındı. 1917'den 1991'e kadar Ukrayna'nın bağımsızlığı için savaştığı iddia edilen Ukraynalı Milliyetçiler Örgütü (OUN) ve Ukrayna İsyan Ordusu (UPA), dahil olmak üzere birçok yeraltı örgütü ve paramiliter grup üyeleri yeni yasayla sosyal yardım hakkı kazandı.

Rada'da, Birleşmiş Milletler Şartları, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi gibi belgelere aykırı görülmeyen amaç ve yöntemleriyle bu tür örgütler tarafından düzenlenen eylemler yasal hale getirildi. (DW/Sol)