Ukrayna'da soğuk savaş

Ukrayna'da soğuk savaş
Ukrayna'da soğuk savaş
Haber: NERDUN HACIOĞLU / Arşivi

Rusya ve Batı, Soğuk Savaş’tan sonraki en ciddi krizi Ukrayna’da yaşıyor. Ukrayna’da Batı yanlılarının yönetimi ele geçirmesinin ardından Rusya’nın önceki gün asker gönderme kararı, ülkeyi savaşın eşiğine getirdi. Kırım’da tansiyonun hızla yükselmesi üzerine ABD Başkanı Barack Obama, önceki akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayarak 90 dakika boyunca Rus lideri askerleri geri çekmeye ikna etmeye çalıştı. İki ülke liderleri arasında Soğuk Savaş sonrası yaşanan en uzun görüşmelerden biri olan konuşmada Obama, Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlalinden duyduğu kaygıyı dile getirdi. Putin ise Rusya’nın Ukrayna’daki Rusların haklarını korumak için elinden geleni yapacağını ve Kiev yönetimi içinde aşırı milliyetçi unsurlar olduğunu söyledi.
Kiev’den seferberlik ilanı
Batı’nın tepkisine rağmen Rusya, Rus yanlılarının kontrolüne geçen özerk Kırım bölgesine asker sevkiyatı hızlandırdı. Kiev’deki hükümet ise savaşa hazır olduğunu belirterek seferberlik ilan etti. Ukrayna Savunma Bakanlığı tüm yedek askerlerin silah altına alma kararı aldı. Başbakan Arseniy Yatsenyuk, “Rusya ülkemize savaş açtı ve karşılığını alacak” dedi.
Ukrayna ordusuna kuşatma
Kırım’da, stratejik bölgelerde konuşlanan Rus askerlerinin sayısının 15 bini geçtiği söyleniyor. Haber ajansı AP, yüzlerce Rus askerinin önceki geceden itibaren Kırım’a girdiğini ve Simferopol’a ilerlediğini duyurdu. Rus basınına göre, Kırım’daki Ukrayna birlikleri taraf değiştirmeye başladı. Interfax haber ajansına göre, askerlerin terk ettiği birçok silah ve mühimmat deposunun Rusya yanlısı milis gücü olan Kırım Savunma Birlikleri tarafından ele geçirildi.
Ukrayna’nın Channel 5 kanalına konuşan donanma komutanı İgor Mamçev ise Rus birliklerinin Simferopol’deki Ukrayna ordusuna ait bir üssü kuşatıp askerlerde silahlarını teslim etmesini istediğini, kendisi dâhil birçok askerin ise teslim olmayı reddettiğini söyledi. Ukrayna ordusunun Kırım’da birkaç küçük üssü dışında askeri gücü yok. Rusya’nın ise Karadeniz’deki en büyük deniz filosu Kırım’ın Sivastopol kentinde.
Önceki gece acil toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Sergeyev, Rusya’ya karşı Batı’dan ve NATO’dan yardım istedi. Rus temsilci Vitali Çurkin ise Kırım’daki Rus vatandaşlarının hayatının tehlikede olduğunu belirtti. Rusya sınır birliklerine göre, son iki ayda 675 bin Ukraynalı ülkedeki karışıklık nedeniyle Rusya’ya kaçtı. Yetkililer, bu durum devam ederse kaçısın artacağı ve insani bir felaket yaşanabileceği uyarısı yaptı.
Batı’dan Moskova’ya tepki
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ve diğer ülkelerin Rusya’ya karşı ekonomik izolasyon dahil çeşitli yaptırımlar uygulayabileceği uyarısında bulunarak sert konuştu: “Başka bir ülkeyi işgal ederek 21’inci yüzyılda 19’uncu yüzyıldaymış gibi hareket ediyorsunuz. Rusya Ukrayna’nın egemenliğini ve uluslararası yükümlülüklerini ihlal ediyor.” NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “Rusya BM tüzüğünün ana maddelerini çiğnedi” derken, Kanada Moskova Büyükelçisi’ni geri çağırdı. Rus Parlamentosu’nun üst kanadı Federasyon Konseyi Başkan Yardımcısı Yuri Vorobyev ise ABD’deki Rusya Büyükelçisi’ni geri çekebileceklerini belirtti.

Davutoğlu’ndan Ukrayna'nın bütünlüğü uyarısı


Kiev’de yeni Ukrayna yönetiminden yetkililerle görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ’ye döndükten sonra Ukrayna ve Kırım’daki gelişmeler üzerine Batılı meslektaşlarıyla temasları sürdürüyor. Diplomatik kaynaklara göre Davutoğlu, 9 Batılı meslektaşına şu bilgileri aktardı: “Yeni hükümetin, mutlaka her kesimi temsil etmesi gerektiğini yeni yöneticilere anlattım. Ukrayna parçalanırsa, bu tüm Kafkasya’ya yayılır ve hatta Transibirya’ya uzanır. Balkanlar’da bile yeniden hareketlenmeler başlar. Bu nedenle Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması çok önemli. Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna’da gerginliğin azaltılması için taraflara sağduyu çağrısında bulundu. {UĞUR ERGAN/ ANKARA }