Ukrayna'da 'yatan adam' eylemi

Ukrayna'da 'yatan adam' eylemi
Ukrayna'da 'yatan adam' eylemi
Ukrayna'da hükümeti protesto eden göstericiler, Gezi olaylarındaki 'duran adam' eylemine benzer bir organizasyonla 'yatan adam' eylemi başlattı.

KİEV - Avrupa Birliği (AB) yanlıları ve iktidar arasında gerilimin yükseldiği Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir grup, Ukrayna Başsavcılığı Binası girişinde kar altında yatan adam eylemi yaptı.

Kiev Bölge İdari Mahkemesi, 7 Ocak 2014’e kadar Ukrayna Başsavcılığı Binası önünde her türlü gösteri ve eylemi yasaklamasına rağmen grup, mesai saatinin başlamasına yakın bina girişini yatarak kapattı. Kar yağışı ve soğuğun engel olmadığı göstericileri polis engelleme girişiminde bulunsa da başarılı olamadı.

Eylemciler karlar üzerine yatarak Başsavcılık binasını girişini tuttu. Daha sonra yaklaşık 300 kişilik bir grup, 'yatan adam' eylemine destek olmak için savcılık binası önüne geldi.

Yatan insanlar, başsavcılık makamından, Bağımsızlık Meydanı'nda devam eden Euro Meydan protestolarında gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Ukrayna’da devam eden protesto gösterilerinde muhalifler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor. (cihan)