Ukrayna'da yine bir Lenin heykeline saldırı

Ukrayna'da yine bir Lenin heykeline saldırı
Ukrayna'da yine bir Lenin heykeline saldırı

Fotoğraf arşivdir

Ukrayna'nın güneyinde yer alan Odessa bölgesinde bir Lenin heykeli, kimliği belirsiz kişiler tarafından yıkıldı. Ukraynalı düşünce kuruluşu Ulusal Hafıza Enstitüsü, ülkede bugüne kadar 300 Lenin heykelinin yerinden edildiğini açıkladı.

RADİKAL - TASS haber ajansının bildirdiğine göre Ukrayna'nın Odessa bölgesinde küçük bir kasaba olan Krasnıye Okna'da, Bolşevik Devrimi'nin lideri Vladimir Lenin'in heykeli yıkıldı.

Sputnik Türkiye 'de yer alan habere göre, Krasnıye Okna'da bulunan Lenin heykeline yönelik saldırı , Ukrayna'da bir ilk değildi. Bu olayların en yankı uyandıranı, Kiev'de, aşırı sağcıların çoğunluğu oluşturduğu Maidan gösterileri sırasında yaşandı. Dönemin Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Kiev'deki heykelin devrilmesini, 2001 yılında Afganistan'da bazı Buda heykellerinin Taliban tarafından tahrip edilmesine benzetmişti.

Ukrayna'da milliyetçiler dev Lenin heykeli yıktı

Lenin heykelinin burnu ve kulağı satılıyor


LENİN NEDEN HEDEFTE?

Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin, Ukrayna'nın Rusya 'yla olan ortak geçmişine işaret ettiği için sembolik bir önem taşıyor.

Ukraynalı düşünce kuruluşu Ulusal Hafıza Enstitüsü verilerine göre Ukrayna'da şu ana kadar 300 Lenin heykeli yıkıldı ve Sovyet dönemiyle bağlantılı 70 ismin daha heykeli yerinden edildi.

Ukrayna'da 5 Lenin heykeli daha yıkıldı

Kiev'de Lenin heykeli parçalandı