Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 8 bine yaklaştı

Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 8 bine yaklaştı
Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 8 bine yaklaştı
BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika, Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Magazzeni "Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların başladığı nisan ayından bu yana Ukrayna askerleri, silahlı gruplar ve siviller dahil toplam 7 bin 962 kişi hayatını kaybetti ve 17 bin 811 kişi yaralandı" dedi. 

RADİKAL - Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna'nın doğusunda Nisan 2014'ten bu yana devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısının 8 bine yaklaştığını açıkladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Amerika , Avrupa ve Orta Asya Bölümü Başkanı Gianni Magazzeni, komiserliğin Ukrayna'daki insan hakları ihlallerine ilişkin 16 Mayıs ile 15 Ağustos arası dönemi kapsayan raporunu BM Cenevre Ofisi'nde açıkladı.
Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalarda son üç ayda 105 sivilin hayatını kaybettiği ve 308 sivilin yaralandığını belirten Magazzeni, bu sayısının bir önceki üç aylık dönemle kıyaslandığında iki kat fazla olduğuna dikkati çekti.

Magazzeni, "Ukrayna'nın doğusunda çatışmaların başladığı nisan ayından bu yana Ukrayna askerleri, silahlı gruplar ve siviller dahil toplam 7 bin 962 kişi hayatını kaybetti ve 17 bin 811 kişi yaralandı" dedi. Raporda, "Gerçek rakamlar daha yüksek olabilir" denildi.

Ülkenin doğusunda taraflar arasında ateşkes anlaşmasına rağmen, anlaşma sonrasındaki altı ayda 165 sivilin öldürüldüğü ve 410 sivilin ise yaralandığı belirtildi.

Raporda ayrıca, Kırım'da da insan hakları ihlallerinin devam ettiği ifade edildi.
Kırım'da ifade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, serbest dolaşım özgürlüğü ve dini özgürlüklerin kısıtlandığının altı çizilen raporda, azınlıklara özellikle de Kırım Tatarlarına yönelik ayrımcılık uygulamalarına son verilmesi çağrısında bulunuldu.
AA