Ukrayna'daki özerklik referandumunda Rus yanlıları 'kazandı'

Ukrayna'daki özerklik referandumunda Rus yanlıları 'kazandı'
Ukrayna'daki özerklik referandumunda Rus yanlıları 'kazandı'
Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk'ta dün düzenlenen 'özerklik referandumu'nun ardından Rusya yanlıları zafer ilan etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘erteleyin’ tavsiyesine rağmen düzenlenen referandumda Donetsk’te oyların yüzde 89’unun özerklik lehine kullanıldığı açıklandı. Lugansk’ta ise yüzde 96.2 ‘evet’ oyu çıktığı açıklandı. Lugansk ‘Seçim Komisyonu’ sözcüsü Vasiliy Nikitin, seçime katılımın yüzde 81 olduğunu aktarıp sadece yüzde 3.2’nin ‘hayır’ oyu verdiğini söyledi.
Nikitin, bu sonuca göre, 25 Mayıs’taki Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimine Lugansk bölgesinin katılmayacağını kaydetti. 

Rus yanlılarının kurduğu ‘Seçim Komisyonu’,  referanduma katılımın ise Donetsk’te yüzde 75, Lugansk’ta da yüzde 81 olduğu ileri sürdü. 

KİEV: REFERANDUMA SEÇMENLERİN ÜÇTE BİRİ KATILDI

Seçimler uluslararası gözlemciler tarafından izlenmediği için açıklanan rakamları doğrulamak mümkün olmazken, Ukrayna Devlet Başkanı Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki referandumlara ‘seçmenlerin sadece üçte birinin katıldığını’ açıkladı. Turçinov, İçişleri Bakanlığının verilerine dayandırdığı açıklamasında, Lugansk bölgesinde katılım oranının yüzde 24, Donetsk’te ise yüzde 32 olduğunu kaydetti.

EVET'İN ANLAMI BELİRSİZ

Referandumda halka ‘Donetsk / Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin özerkliğini destekliyor musunuz?’ sorusu soruldu. Donetsk ve Luhansk bölgelerinin resmi olarak kendi kendini yönetmesini onaylayıp onaylamadıkları sorulan halk, soruyu 'evet' ya da 'hayır' şeklinde yanıtladı. Ancak 'evet’in ne anlama geldiği ise net olarak bilinmiyor. 'Evet'in söz konusu bölgelere daha fazla hak tanınması, özerklik verilmesi ya da bu bölgelerin Rusya Federasyonu’na katılması gibi anlamlara gelmesi 'muhtemelken', oy kullanma merkezleri de seçimin 'öne çıkan unsurları'ndandı. Merkezlerde kabin ya da seçmen kütüğü bulunmamasının yanı sıra ‘hayır’ mührü basan bazı seçmenlerin pusulaların üzerine yazdığı ‘Ukrayna bölünemez!’ mesajları da dikkat çekti.

Ukrayna, ABD ve AB bu ‘yasadışı referandumun sonuçlarını tanımayacaklarını’ açıklamıştı. Moskova yönetimi de, bölgedeki Rus yanlılarına referandumu, 25 Mayıs’taki Ukrayna devlet başkanlığı seçimleri sonrasına erteleme çağrısı yapmıştı.

Doğu Ukrayna'da 'Putin'e rağmen' özerklik referandumu


Ancak 25 Mayıs seçimlerini boykot etmesi beklenen Donetsk ve Lugansk’ta mayıs ayının sonunda Rusya’ya katılmak için ikinci bir referandum düzenlenmesi planlıyor. 

REFERANDUMDA KAN AKTI
Öte yandan referandumda şiddet olayları da yaşandı. Krasnoarmeisk kasabasında silahlı ve üniformalı bir grup oy vermeye gidenleri engellemeye çalıştı. Bunun üzerine Rusya yanlısı kalabalık tepki gösterdi. Taraflar arasında çıkan olaylarda bir kişi öldü, bir diğeri yaralandı.

Ukrayna'da kritik gün

Seçimde zarf ve mühür yok ama silah var