Ukrayna'dan Rusya'ya 1 trilyonluk dava

Ukrayna'dan Rusya'ya 1 trilyonluk dava
Ukrayna'dan Rusya'ya 1 trilyonluk dava
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, "Kırım'ı işgal ettiği" ve doğu Ukrayna'da "teröristlere" destek verdiği iddiası ile Rusya aleyhine 1 trilyon dolarlık iki ayrı dava açılması ile ilgili süreci başlattıklarını açıkladı.

RADİKAL - Ukrayna parlamentosu Rada'da konuşan Yatsenyuk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde iki ayrı dava açılması ile ilgili çalışmaların başladığı bilgisini verdi. Ukrayna Başbakanı, “Rusya, Kırım'ı gayrimeşru olarak ilhak ettiği ve askeri saldırganlıkta bulunduğu için Ukrayna'ya tazminat ödemeli” dedi.

Birleşmiş Milletler Uluslar arası Adalet Divanı'nda da dava açıldığını belirten Yatsenyuk, Rusya'nın terörün finanse edilmesi ile ilgili uluslararası konvansiyonu ihlal ettiğini savundu. Yatsenyuk, açıklamasında doğu Ukrayna'da devam eden iç savaş nedeni ile ülkenin gelirlerinin yüzde 20 civarında azaldığını belirtti. 9 ay öncesine göre Ukrayna ekonomisinde durumun daha iyi olduğunu belirten Yatsenyuk, "Ukrayna'nın bağımsızlığı ile ilgili konuda tehdidin sürdüğünü" belirtti.

Kiev: Donbas kömürünü almak zorundayız


RUSYA DA 30'DAN FAZLA DAVA AÇIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'nun dün ilan ettiği tam ateşkes durumu devam ederken, Rusya da 30'un üzerinde karşı dava ile hazırlıklarına başladı.

Rusya Soruşturma Komisyonu direktörlerinden Aleksandr Drimanov, Donbas'ta yaşanan iç savaşta Nisan ayından bu yana 5 binden fazla kişinin öldüğünü ve 10 bin kişinin de yaralandığını belirtti. Drimanov, bölgede savaş suçları, soykırım, Rusya vatandaşları dahil sivillerin öldürülmesine yönelik 30'un üzerinde dava açıldığını belirtti. (CİHAN)

Ukrayna-Rusya arasına duvar örülüyor