Ukrayna'nın doğusunda savaş çanları

Ukrayna'nın doğusunda savaş çanları
Ukrayna'nın doğusunda savaş çanları
Ukrayna'da geçtiğimiz yılın sonunda Kiev'de AB yanlılarının gösterileriyle başlayarak, Devlet Başkanı Yanukoviç'in Rusya'ya sığınması ve yönetimin düşmesiyle tırmanan kriz, Kırım'ın Rusya'ya katılmasının ardından ülkenin doğusunda da benzer yönde ayrılıkçı taleplerin gelmesiyle bir iç savaşa doğru seyrediyor.

Radikal.com.tr – Ukrayna’da geçtiğimiz yılın sonunda Kiev’de AB yanlılarının gösterileriyle başlayarak, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’ya sığınması ve yönetimin Batı yanlılarına geçmesiyle tırmanan kriz, Kırım’ın Rusya’ya katılmasının ardından ülkenin doğusunda da benzer yönde ayrılıkçı taleplerin gelmesiyle bir iç savaşa doğru seyrediyor. Ülkenin doğusundaki birçok şehirde, bazı kamu binalarının Rusya yanlısı göstericiler ve silahlı milisler tarafından ele geçirilmesinin ardından Ukrayna ordusu bölgede askeri operasyonlara başladı. Ancak Ukrayna güçlerinden ele geçirildiği iddia edilen bazı tank ve zırhlı araçlara Rusya bayrakları çeken milislerin direnişi de sürüyor.

Ukrayna'da yaşanan krizle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise askeri operasyonun ardından Ukrayna'nın ‘iç savaşın eşiğinde’ olduğunu söyledi.

Bu arada Lüksemburg'daki AB savunma bakanları toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa 'daki NATO üyelerinin 'koşullara uygun bir şekilde' askeri açıdan güçlendirileceğini" söyledi.


UKRAYNA ORDUSU KENTLERE GİRİYOR
Rusya yanlısı isyancıların, ülkenin doğusundaki yaklaşık 10 kent ve kasabada bazı kamu binalarını ele geçirmesiyle yeni bir boyut kazanan kriz, Ukrayna ordusunun askeri operasyonuna başlamasıyla ‘iç savaş’ endişelerine de yol açtı.

Donetsk bölgesinin kuzeyinde operasyona başlayan Ukrayna güvenlik güçleri, Rusya yanlısı milisler tarafından ele geçirilen bölgeleri geri almak için harekete geçen Ukrayna birlikleri ülkenin doğusundaki Kramatorsk kent merkezine girdi. Rusya yanlısı kent sakinlerinin kentin içinde dolaşan zırhlı personel araçlarını durduğu ve askerlerle konuştuğu görülüyor.

Kiev yönetimi Salı günü ülkenin doğusunda bir "terörle mücadele" operasyonu başlattığını ve kentteki havaalanını isyancılardan geri aldığını duyurmuştu. Ukrayna Terörle Mücadele Merkezi Başkanı Vasiliy Krutov da, Kramatorsk havaalanında gazetecilere yaptığı açıklamada silahlı kişilerin Ukrayna sınırından geçiş yaptığını öne sürmüştü. Interfax-Ukrayna haber ajansına göre Krutov “Çok ciddi, yüksek derecede eğitimli ve oldukça profesyonel bir muhalefetle karşı karşıyayız. Oldukça yüksek seviyede bir hazırlık, taktik ve pratik yetenek sergiliyorlar. Bu insanlar dünyanın çeşitli bölgelerinde ve kendi bölgelerindeki sıcak noktalarda bulunmuş olmalılar” dedi. Silahlarını bırakıp teslim olmamaları halinde Rusya yanlısı güçlerin imha edileceğini söyleyen Krutov, Rus askeri istihbarat servisinin (GRU) Slavyansk bölgesine yüzlerce asker gönderdiğini iddia etti.

Ukrayna'nın geçici lideri Turçinov ise parlamentoya yaptığı açıklamada operasyonunun kademe kademe ve sorumlu bir tutumla devam ettirildiğini belirterek, “Operasyonun amacı, Ukrayna vatandaşlarını korumak, terörü ve ülkemizi bölme girişimlerini durdurmak” dedi.

Donbass’taki Rusya yanlısı Milis Birliği Sözcüsü Sergey Tsıplakov, Ukrayna ordusunun Slavyansk’a girdiğini ve kente saldırının başladığını söyleyerek, “Slavyansk’a zırhlı piyade araçları ve çok sayıda asker giriyor. Arkadaşlarımız savunmaya hazırlanıyor” dedi.DOĞU UKRAYNA’DA RUS BAYRAKLI TANKLAR

Rusya yanlısı Ukraynalı muhaliflerin resmi binaları işgal ettiği Ukrayna'nın doğusundaki Slaviask kentinde Rus bayraklı tank ve zırhlı araçlar dikkat çekiyor. Görgü tanıkları söz konusu tank ve zırhlı araçların Rusya yanlısı milisler tarafından ele geçirilerek Rus bayrağı çekilen Ukrayna tankları olduğunu öne sürdü.

Twitter üzerinden yayınlanan fotoğraflarda Ukrayna ordusuna ait 6 adet tank ve zırhlı personel taşıyıcıya Rus bayrağı çeken milislerin Slaviansk sokaklarında devriye gezdiği görüldü. Kentin ana caddesinde devriye gezen tankların üzerindeki, kamuflaj giymiş Rusya yanlısı milislerin halka evlerine girme çağrısı yaptığı belirtiliyor.

Sosyal medyada Slaviask kentinde çekildiği iddia edilen bir videoda üzerinde Rusya bayrağı bulunan bir tank ve sevinç gösterileri görülüyor.


PUTİN: UKRAYNA İÇ SAVAŞIN EŞİĞİNDE
Ukrayna'da yaşanan krizle ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel'le telefonda görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kiev yönetiminin Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik askeri operasyon başlatması üzerine Ukrayna’nın iç savaşın eşiğine geldiği uyarısını yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama da telefonla görüştüğü Rusya Devlet Başkanı Putin'den, Ukrayna'nın doğu bölgesindeki Rusya yanlılarını geri adım atmaya ikna etmesini istemişti. Putin ise krizde taraf oldukları iddiasını reddediyor.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov ise Kırım’daki silahlar ve askeri teçhizatın Ukrayna’ya transferini durdurduklarını açıkladı. Antonov, bu silah ve teçhizatın Ukrayna’nın doğusunda ve güneydoğusunda sivillere karşı kullanılmasını engellemek amacıyla transferin durdurulduğunu söyledi.


DÖRTLÜ GÖRÜŞME PERŞEMBE GÜNÜ
AB dışişleri bakanları Ukrayna krizini görüşmek için Pazartesi günü bir araya gelmiş, toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, AB'nin yaptırım hedefindeki isim listesinin genişletilebileceğini ifade etmiş ve Ukrayna'ya yaklaşık 1 milyar Euro ekonomik destek verilmesi kararını da onaylamışlardı. Ayrıca AB ülkeleri, Ukrayna’nın AB'ye ihraç ettiği ürünler için uygulanan gümrük vergisinin de 'geçici olarak düşürülmesi veya kaldırılması' planına destek çıktı. Washington'da bir araya gelen ABD Hazine Bakanı Jacob Lew ve Ukraynalı mevkidaşı Oleksander Şalapak'ın görüşmesi sonunda ABD, Ukrayna ile 1 milyar dolar kredi garantisi anlaşması imzaladı.

Perşembe günü Rusya, AB, ABD ve Ukrayna’dan diplomatlar arasında, Cenevre'de Ukrayna gündemiyle görüşmeler yapılması planlanıyor. ABD, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları ile AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Cenevre’de Ukrayna’daki krizin diplomatik çözüm olanaklarını görüşecek.

Almanya ve Rusya liderleri Cenevre toplantısının önemi konusunda mutabık kalırken, Cenevre toplantısının, "Ukrayna'daki koşulların barışçıl bir çerçeveye kavuşması için açık mesajlar vermesi umudunun dile getirildiği" belirtildi.


NATO'DAN ASKERİ HAZIRLIK
Bu arada NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ittifakın Doğu Avrupa'daki üyelerine askeri destek sağlanacağını açıkladı. Ukrayna krizinin görüşüldüğü Lüksemburg'daki AB savunma bakanları toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Ukrayna krizi nedeniyle Doğu Avrupa'daki NATO üyelerinin 'koşullara uygun bir şekilde' askeri açıdan güçlendirileceğini" söyledi. Rasmussen, konuyla ilgili ayrıntı vermek için henüz erken olduğunu söyledi.

"NATO, Ukrayna'yı istikrarsızlaştırma girişimlerinin ardında Rusya'nın bulunduğundan kuşku duymamaktadır" görüşünü savunan Rasmussen, "Soruna siyasi ve diplomatik çözüm bulunması gerektiğine inanıyor, askeri seçenekleri tartışmıyoruz" dedi. Gözlemciler, NATO'nun doğu üyelerini kapsayan bir tatbikat ihtimalini araştırdığını söylediler.


TİMOŞENKO SEÇİM KAMPANYASINI ERTELEDİ
Öte yandan Ria Novosti’nin bildirdiğine göre, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı adaylarından Vatan Partisi lideri Yuliya Timoşenko seçim kampanyasını erteledi. Ancak, eski başbakan cumhurbaşkanlığı yarışını bırakmayı düşünmüyor. Timoşenko, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Benim soyadım seçim pusulalarında kalacak ve ben seçim kampanyasına katılanlar arasında yer almaya devam edeceğim. Ama şu an için seçim kampanyasını bir kenara koydum ve uzmanlarla beraber ülkemizin korunması, direniş hareketinin oluşturulması ve Ukrayna için yürümeye hazır olan tüm vatandaşların birleşmesi ile meşgul oluyorum” ifadelerine yer verdi.

(BBC / Deutsche Welle / Ria Novosti)