Ulusal Cephe'ye taze kan

Ulusal Cephe'ye taze kan
Ulusal Cephe'ye taze kan
Fransız siyasetinde 'yılın en iyi çıkış'ını yakalayan Ulusal Cephe'ye, 'Le Pen hanedanı'ndan üçüncü kuşak bir isim geldi: Marion Marechal-Le Pen.
Haber: ESRA HAS / Arşivi

Fransa’da iki aydır esen seçim rüzgârları bugün nihayet sona eriyor. İkisi cumhurbaşkanlığı, ikisi genel seçim olmak üzere dört kez sandığa giden Fransız seçmenler, cumhurbaşkanlığı koltuğuna François Hollande’ı layık gördükten sonra, şimdi de meclisteki 577 sandalyeye kimleri oturtacağına karar verecek. Ipsos’un son anketine göre, Sosyalist Parti (PS) ve diğer sol partilerin 324 ila 364 sandalye alıp mecliste mutlak çoğunluğu elde etmesiyle, son gülen muhtemelen Hollande olacak. Fakat bu seçimlerden güler yüzle çıkması beklenen bir parti daha var: Aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN). Zira 1986’dan bu yana milletvekili çıkartmayı başaramayan, fakat 22 Nisan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda aldığı yüzde 20’ye yakın oy oranıyla ‘yılın en iyi çıkışı’nı yakalayan FN’den 5 aday ilk turu geçti bile.
Bu isimlerden biri ise son günlerde Fransa manşetlerinden düşmüyor: Marion Marechal-Le Pen. FN’in kurucusu Jean-Marie Le Pen’in torunu, parti lideri Marine Le Pen’in ise yeğeni olan 22 yaşındaki Marion, ailenin ‘üçüncü kuşak siyasetçi’si rolünü çabuk üstlendi. Paris II Üniversitesi’nde ‘Kamu Hukuku’ alanında yüksek lisans yapan Marion, Vaucluse vilayetinin Carpentras 3. bölge adayı. Seçilmesi halinde, Fransız meclisinin en genç milletvekili olmaya hazırlanıyor. 

‘Siyaset yeteneği genetik’ 
‘Aile içinde siyaset konuşulmadığını’ söyleyen Marion, “15-16 yaşlarında siyasetle ilgilenmeye başladım ama FN’e değil, eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin partisi Halk Hareketi Birliği’ne (UMP) ilgi duyuyordum. Sarkozy’nin bir konuşmasına gittim. Ama dünyaya çabuk indim” diyor.
Ardından FN’de yer almaya karar veren Marion’un, Carpentras’dan aday olmasının sebebi ise ‘dedesinin intikamını almak’. Zira 1990’da bölgedeki Yahudi mezarlığına dazlak kafalı neo-Nazilerin düzenlediği saldırıdan, bazı Nazi yanlısı söylemlerinden ötürü dede Le Pen sorumlu tutulmuş, fakat suçlamaları hep reddetmişti. Dolayısıyla torun Le Pen’in Carpentras’da kazanması, FN için ‘sembolik bir rönesans’ anlamına gelecek.
Aslında 17 yaşından beri ‘sıkı bir militan’ olduğunu ve daha önce 2008’deki belediye ve 2010’daki bölge seçimlerine de katıldığını söyleyen Marion, rakiplerinin iddia ettiği üzere ‘dedesinin Marionette’i’ olarak siyasette varolmadığını ve aileden bağımsız bir duruş sergilediğini savunuyor. ‘Le Pen hanedanı’ söylemini ise şiddetle reddediyor.
Gerek fiziki görünümü, gerekse konuşması ve tavırlarıyla adeta ‘küçük Marine Le Pen’ imajı çizen Marion’un politikaları da teyzesininkilerle hemen hemen aynı: Göç karşıtı politikalar, küreselleşmeye karşı korumacı tutum, ‘Fransız kimliği’ni ve ‘yaşam tarzı’nı muhafaza etme amacı, vs. Aradaki tek fark olarak Marion, teyzesinin Fransa’ya idam cezasını geri getirmek üzere referandum talebine karşı çıkıyor.
Dede Le Pen ise ailesindeki siyaset ‘yeteneği’nin, müzik ve resim gibi ‘genetik’ olabileceğini, bunun da ‘iyi bir kökene’ işaret ettiğini savunuyor. 

Meclisin kapısını araladı 
Geçen pazar seçimin ilk turunu kazanan FN adaylarından ikisi, teyze ve yeğen Le Pen’di. Marine, ilk turu Pas-de-Calais vilayetinin Henin-Beaumont 11. bölge adayı olarak yüzde 42.36’yla birinci bitirse de, 2. turda yarıştan çekilen Sol Cephe lideri Jean-Luc Melenchon’un oylarının (yüzde 21.46) bir kısmının PS adayı Philippe Kemel’e gidecek olması, meclise girme şansını zorlayacak.
FN’e yeni bir soluk getiren Marion ise ilk turdan yüzde 34.63’le birinci çıkarak, 71 yaşındaki UMP’li rakibi Jean-Michel Ferrand’ı tam anlamıyla bozguna uğrattı.
Aşırı sağcı FN’e tek bir sandalye bile kaptırmak istemeyen PS ve UMP ise Marion’a karşı kolları sıvadı, fakat pek de umduğunu bulamadı. Zira yüzde 21.98’le bölgede üçüncü gelen PS’li Catherine Arkilovitch, Ferrand’a destek vermek üzere 2. turdan çekilme çağrılarına kulak asmadı. PS lideri Martine Aubry’nin ‘çekilmezse partiden ihraç etmekle tehdit ettiği’ Arkilovitch’in bu kararı ise Marion’a meclisin kapılarını açacak gibi görünüyor.