Uluslararası Af Örgütü CIA'e işkencede yardım eden ülkeleri açıkladı

Uluslararası Af Örgütü CIA'e işkencede yardım eden ülkeleri açıkladı
Uluslararası Af Örgütü CIA'e işkencede yardım eden ülkeleri açıkladı
ABD Senatosu'nun CIA'in işkence yöntemlerini ortaya çıkaran raporundan sonra Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) bu işkencelerde Avrupa ülkelerinin rolünü ortaya koyan bir rapor yayınladı.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilâtı'nın (CIA) Avrupa 'nın çeşitli ülkelerine kurduğu gizli cezaevlerine ilişkin raporunu yayınladı.

Raporda gizli cezaevlerinin kurulduğu Avrupa ülkeleri Polonya, Romanya, Litvanya, Makedonya ve İngiltere olarak sıralandı. Avrupa'nın yardımı olmaksızın ABD 'nin uzun yıllar boyunca insanları gizli cezaevlerinde tutmasının mümkün olmadığına dikkat çekilerek sorumlular hakkında soruşturma açılması talep edildi. Af Örgütü uzmanı Julia Hall, "Ulusal güvenlik bahane edilerek gerçeklerin üzeri daha fazla örtülmemeli" çağrısında bulundu.

Usame Bin Ladin'i vuran askerden işkenceye övgü

Uluslararası Af Örgütü: 141 ülkede işkence yapılıyor


ALMANYA DA ELEŞTİRİLDİ

Af Örgütü'nün raporunda Almanya da eleştirildi. Alman vatandaşı Halit El Masri 2004 yılında CIA tarafından kaçırıldıktan sonra işkenceli sorguya tabi tutulmuştu. El Masri vakasına ABD Kongresi'nde hazırlanan işkence raporunda da yer verilmişti. Af Örgütü, Alman Federal Meclisi'nde 2009 yılında kurulan Araştırma Komisyonu'nun da konuyu tamamen aydınlatmaktan uzak kaldığına dikkat çekti.

Kuzey Kore: BMGK CIA işkencelerini incelesin

Komisyon, CIA'nın işkence programına Alman gizli servisinin katkısını belirlemek üzere kurulmuştu. Birçok resmi kurumun gizlilik gerekçesiyle talep edilen belgeleri komisyona sunmayı reddettiği belirtildi.

Beyaz Saray önünde Guantanamo protestosu

Eski CIA Başkan Yardımcısı'ndan Ortadoğu üzerine 5 kehanet

Wikileaks CIA'in iki belgesini daha sızdırdı