Uluslararası Af Örgütü: Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında 200 sivil öldü

Uluslararası Af Örgütü: Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında 200 sivil öldü
Uluslararası Af Örgütü: Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarında 200 sivil öldü
Uluslararası Af Örgütü'nün Suriye hakkındaki raporunda en az 200 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına en az 200 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Örgüt raporunda, Esad karşıtlarının ve görgü tanıklarının ifadelerine yer verdi. Af Örgütü, 30 Eylül ile 29 Kasım arasında, beş yerde, 25'den fazla saldırının etkilerini incelediğini aktardı. Örgüt, "bulguların, Rusya'nın uluslararası insan hakları hukukuna uymada ciddi başarısızlıklar içinde olduğunu gösterdiğini" belirtti.

Moskova, Batı tarafından desteklenen grupları hedef almakla da suçlanıyor. Af Örgütü raporunda, Rusya'nın hava saldırılarıyla ilgili araştırmalarını Humus, Hama, İdlib, Lazkiye ve Halep'te yaptığını belirtti. Örgüt, aralarında insan hakları eylemcileri ve doktorların da bulunduğu 16 görgü tanığıyla telefon veya internet üzerinden görüştüğünü belirtti. Bunun yanında saldırılarla ilgili görüntü ile ses kayıtları edindiğini ve silah uzmanlarının da görüşlerine başvurduğunu söyledi.

Cobar'daki yıkım böyle görüntülendi

Raporda saldırılarla ilgili detaylara yer veriliyor. Örneğin örgüt, 29 Kasım'da İdlib'deki Eriha'da bir pazar yerine saldırıda 49 sivilin öldüğünü ve birçok kişinin de yaralandığını belirtiyor. Af Örgütü, görgü tanıklarının anlattıklarının ve insan hakları eylemcilerinin araştırmalarının bombalanan yerin yakınlarında askeri bir hedef olmadığını gösterdiğini savundu.

IŞİD'den okula saldırı: 9 öğrenci öldü

Rus yetkililer raporla ilgili henüz bir açıklama yayımlamadı. Kremlin daha önce, bu tür raporların, Suriye'deki operasyonlarının itibarını sarsmak için yapıldığını söylemişti.

Esad bir hafta içinde ikinci kez kameralar karşısında

Moskova, Suriye'deki operasyonlarını 30 Eylül'de başlatmıştı. Rusya bunu, Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın talebi üzerine başlattığını açıklamıştı. 

Hersh: ABD ordusu Esad'a istihbarat desteği verdi