Uluslararası Af Örgütü Suruç saldırısını kınadı

Uluslararası Af Örgütü Suruç saldırısını kınadı
Uluslararası Af Örgütü Suruç saldırısını kınadı
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) bugün Suruç'ta Amara Kültür Merkezi önündeki 30 kişinin hayatını kaybettiği patlamayı kınadı.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), bugün  bugün Suruç'ta Amara Kültür Merkezi önünde 30 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı hakkında bir açıklama yayımladı. Saldırının kınandığı açıklamada şu şekilde: 

"Bugün (20 Temmuz) öğlen 12 sularında Türkiye 'nin Suriye sınırına ve Suriye'de ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı Kobani/Ayn-Al Arab kentine yakın Suruç ilçesinde bir bombalı saldırı gerçekleşti.

Patlamadan kısa bir süre sonra Türkiye yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre 27 kişi hayatını kaybetti. Yaralanan 100'e yakın kişinin tedavi gördüğü, bazılarının hayati tehlikesinin devam ettiği belirtildi.

Suruç'taki saldırının ardından Ankara polisi alarmda

Uluslararası Af Örgütü, sivil kayıp sayısını azamiye getirmek için gerçekleştirildiği görülen bu bombalı saldırıyı kınamaktadır. Bu tip saldırılar yaşam hakkını ve uluslararası hukukun en temel ilkelerini yok saymaktadır. Saldırının sorumluluğunu ise henüz bir kişi veya grup üstlenmemiştir.

Paylan: Türkiye'nin batısının Kobane'ye el vermesine saldırıldı

Saldırının Suruç kent merkezindeki Amara Kültür Merkezi'ni hedef aldığı belirtilmektedir. Patlama sırasında Kobani'ye insani yardım sağlamak amacıyla Suruç'a gelmiş Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'ndan (SGDF) gençler basın açıklaması yapıyorlardı.

Putin'den Suruç için başsağlığı mesajı

Eylül ve Ekim 2014'de 200 bine yakın Kürt mülteci, kendilerine İslam Devleti adı veren silahlı grubun Kobani'ye saldırısından kaçarak Suruç'a geçiş yapmıştı. Suriye'den gelen yoğun sayıda Kürt mülteciler Suruç'ta ve çevresinde ikamet etmeye devam etmektedir.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye yetkililerini, hızlı, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yürütmeye ve bombalı saldırının tüm sorumlularını adalet önüne çıkarmaya çağırmaktadır."

THY'den Suruç zammı!

Suruç'taki saldırının ardından Ankara polisi alarmda