Uluslararası Af Örgütü'nden 'Kara Cuma' raporu

Uluslararası Af Örgütü'nden 'Kara Cuma' raporu
Uluslararası Af Örgütü'nden 'Kara Cuma' raporu
Uluslararası Af Örgütü, hazırladığı 'Kara Cuma: Refah'ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam' adlı raporunda, İsrail'in geçen yılki saldırılarında Refah kentinde savaş suçları işlediğini aktardı.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in kaçırılan bir askerine karşılık geçen yıl Refah kentine düzenlediği saldırılarla savaş suçu işlediğini ortaya koyan yeni kanıtlara ulaştığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü'nün, Londra Üniversitesi Adli Mimari birimiyle ortaklaşa hazırladığı "Kara Cuma: Refah'ta 2014 İsrail-Gazze Krizinde Yaşanan Katliam" başlıklı raporda, detaylı multimedya materyallerinden elde edilen kanıtlar sonucu, İsrail'in Gazze'nin güneyindeki Refah kentine sistematik ve kasti hava ve kara saldırıları düzenlediği, bunun sonucu olarak 135 sivilin hayatını kaybettiği kaydedildi. 

Taş atan Filistinlilere 20 yıl hapis cezası!

'İNSAN HAYATINA İTİBAR EDİLMEDİ'

İsrail'in bu saldırılarla insanlığa karşı suç işlediğini bildiren Af Örgütü, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther'in konuya ilişkin görüşlerine raporunda yer verdi. Luther, "Refah'ta sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerinin bombalandığına ve İsrail güçlerinin savaş suçu işlediğine dair güçlü kanıtlar mevcut. Bu orantısız saldırılar, İsrailli asker Hadar Goldin'in kaçırılması dolasıyla düzenlendi ve insan hayatına itibar edilmediğini gözler önüne serdi" dedi. 

İsrail polisi Mescid-i Aksa'da ateş açtı

'ULUSLARARASI HUKUK İHLAL EDİLDİ'

Raporla, adalet çağrısı yaptıklarını belirten Luther, yüzlerce fotoğraf, video, uydu görüntüsü ve tanık ifadelerinin, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini ortaya koyduğunu ve bunun araştırılması gerektiğini belirtti. 

Rapor, Londra Üniversitesi Adli Mimari biriminin öncülüğünde oluşturulan çok yönlü araştırma teknikleriyle hazırlandı. Af Örgütü, özellikle elde ettiği uydu görüntüleriyle İsrail'in Refah saldırısında savaş suçu işlediğinin açık olduğunu bildirdi. (AA)

İsrail Suriye'yi vurdu: 3 ölü

Mikdad: İsrail bizden sonra Türkiye'yi yok etmeyi düşünüyor

Nasrallah: Suriye düşerse Filistin düşer