Ünal Çeviköz dış politika analizleriyle Radikal'de

Ünal Çeviköz dış politika analizleriyle Radikal'de
Ünal Çeviköz dış politika analizleriyle Radikal'de
Türkiye Dışişleri'nin son dönemdeki en parlak isimlerinden emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, dış politika yazılarıyla artık Radikal'de. Çeviköz perşembe ve pazartesi okurları ile buluşacak. Çeviköz'ün ilk yazısı yarın Radikal'de.

RADİKAL - Türkiye Dişişleri'nin son dönemdeki en parlak isimlerinden birisi olan emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, dış politika analizleri ile bundan böyle Radikal okurlarıyla buluşacak.

Perşembe ve Pazartesi günleri yayınlanacak yazılarında Çeviköz, artık iç politikayı da daha fazla etkileyen dış siyasetin karmaşık ilişkilerini analiz edecek.  

ÜNAL ÇEVİKÖZ KİMDİR?

İstanbul doğumlu olan Çeviköz, Kadıköy Maarif Koleji’nden 1970, Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 1974, Siyaset Bilimi bölümünden ise 1978 yılında mezun oldu. 1993 yılında Brüksel Üniversitesi’nden Uluslararası Yüksek Lisans (Master) derecesi aldı. 1978 yılında girdiği Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevinden 1989 yılında izinli olarak ayrılıp NATO Uluslararası Sekretaryası’nda göreve başladı. 1994 yılında NATO’nun Moskova’daki Enformasyon Bürosu’nu açmakla görevlendirildi. Bunu müteakip NATO-Rusya Kurucu Senedi’ni hazırladı ve 1997 yılında yeniden Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevine döndü. 2001-2004 yıllarında  Azerbaycan’da, 2004-2006 yılları arasında Irak’da Türkiye’nin Büyükelçisi olarak görev yaptı. 2007-2010 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Müsteşar İkili Siyasi İşler Yardımcısı olarak Ankara ’da merkez görevini sürdürdü. Bu sırada 2009 yılında Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolleri hazırladı.  2010 yılında Londra’ya Büyükelçi olarak tayin oldu. Temmuz 2014’de bu görevini tamamlayarak Türkiye’ye döndü. 2014 yılının Eylül ayında kendi isteğiyle emekli oldu. İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca bilmektedir. Ankara Politikalar Merkezi Başkanı’dır.