Ünlü Fransız avukat Jacques Verges öldü

Ünlü Fransız avukat Jacques Verges öldü
Ünlü Fransız avukat Jacques Verges öldü
Nazi Klaus Barbie, 'Çakal' Carlos, Kızıl Kmerler, Slobodan Miloseviç gibi isimlerin yanı sıra Orly Havalimanı'ndaki THY bürosu baskınına katılmakla suçlanan ASALA militanlarının da savunma avukatlığını üstlenen Jacques Verges hayatını kaybetti.

LYON – 15 Temmuz 1983 senesinde THY Orly havalimanı bürosuna yapılan bombalı saldırıdan sonra yakalanan ASALA militanları Varujan Garbidiyan, Ohanes Semerci ve Soner Nayir'in savunma avukatı ve Paris barosunun tanınmış isimlerinden Jacques Verges 88 yaşında öldü.

4 Fransız, 2 Türk, 1 İsveçli ve 1 Amerikalının öldüğü, 70 insanın da yaralandığı bombalı saldırıdan sonra yakalanan ASALA teröristlerinin muhakeme edildiği Paris Ceza Mahkemesi’nde teröristlerin avukatlığını yapan Jaques Verges ile Profesör Mümtaz Soysal ve Profesör Türkkaya Ataöv karşı karşıya gelmişlerdi.

19 Şubat ile 2 Mart 1985 tarihlerinde yapılan duruşmalar sonucu Varujan Garbidiyan muebbet hapse mahkûm edilirken Soner Nayır 15, Ohannes Semerci ise 10 sene ağır hapis cezaları almıştı.

Dünyaca ünlü avukat Jacques Verges aynı zamanda Nazi Klaus Barbie, 'Çakal' Carlos, Kızıl Kmer Khieu Samphan, Action Directe teröristleri, Slobodan Miloseviç'in avukatlığını yapmış ve Muammer Kaddafi'nin savunmasını üstlenmek için başvurmuştu.

ENGİN AKGÜRBÜZ / DHA