Ünlü korsan emekli oldu

Ünlü korsan emekli oldu
Ünlü korsan emekli oldu
Somali'nin en azılı korsanlarından Afweyne (Koca Ağız) lakaplı Muhammed Abdi Hasan, Hint Okyanusu'nda geçen hareketli yılların ardından emekli oldu.

Gazetecilere açıklama yapan Hasan, “8 yıl boyunca korsanlık yaptıktan sonra işi bırakmaya karar verdim. Bundan sonra çete faaliyetlerine son vereceğim” dedi. Somali ve Eritre’deki BM Gözlem Grubu, geçen yıl Hasan’ı Somali’nin korsanlarıyla ünlü Hobyo bölgesinin ‘en kötü şöhrete sahip liderlerinden biri’ olarak nitelemişti.

8 yılda el koyduğu gemilerde milyonlarca dolar fidye toplayan ünlü korsan, adamlarıyla beraber 2009’da el koyduğu, 22 savaş tankı taşıyan bir Ukrayna gemisini bırakma karşılığında 3 milyon dolar fidye almıştı. 2008’de de el koyduğu bir Suudi gemisinin yola devam etmesine milyonlarca dolar fidye karşılığı izin veren Hasan, emekli olarak diğer korsanlara da örnek olmak istediğini söyledi. Eski meslektaşlarını korsanlıktan vazgeçme konusunda ikna etmeye çalıştığını kaydeden Hasan, bazı arkadaşlarının da işi bırakarak normal vatandaşlar olarak hayatlarını sürdüreceğini ifade etti.
(RADİKAL/DIŞ HABERLER )