Ünlü televizyoncu 'seri tecavüzcü' çıktı

Ünlü televizyoncu 'seri tecavüzcü' çıktı
Ünlü televizyoncu 'seri tecavüzcü' çıktı
84 yaşında hayatını kaybeden şövalye unvanlı televizyoncunun pek çok kadına tecavüz ettiği iddia edildi.

radikal.com.tr - Geçen yıl hayatını kaybeden İngiltere’nin ünlü televizyon ve radyo sunucusu Jimmy Savile ardından hazırlanan bir belgesel, üzeri örtülmüş şok bir gerçeği ortaya çıkardı.

Özel bir yayın kuruluşu olan ITV kanalında önceki gün yayımlanan belgeselde, 84 yaşında hayatını kaybeden şövalye unvanlı televizyoncunun pek çok kadına tecavüz ettiği iddia edildi.

Kameraların karşısına geçerek yaşadıklarını anlatan kadınlar, 1960’lı yılların ortalarında Saville’nin sık sık taciz ve tecavüzüne uğradığını söylerken, bu eylemlerin pek çoğunun programın çekildiği stüdyolarda ve soyunma odalarında gerçekleştiğini ifade etti.

BBC ÜZERİNİ ÖRTMÜŞ
O yıllarda devletin resmi yayın kuruluşu BBC’de görev yapan Savile’nin pek çok kadına tecavüz ettiği bilinmesine rağmen, kanal yetkililerinin bu gerçeği sakladığı ve soruşturma açmaktan kaçındığı iddia ediliyor. 14 yaşında tecavüze uğradığını söyleyen Deborah Cogger, tecavüzü ihbar ettiğini ancak hiçbir yetkilinin harekete geçmediğini gözyaşlarıyla anlattı.

Daily Mail gazetesine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir başka kadın ise, 16 yaşında Savile’in tecavüzüne uğradığını ve bu tecavüz sonrası hamile kaldığını söyledi. Radio Luxemburg’un bir etkinliği sırasında DJ ile tanışan kadın, “O yıllarda Elvis Presley hayranıydım. Savile otel odasında Elvis’ten hediyeler geldiğini söyledi. Tecavüze uğradığımda bakireydim, sonrasında hamile kaldım. 1967’ye kadar İngiltere’de kürtaj yaptırmak yasaktı. Annem de beni yasadışı bir şekilde kürtaj yaptırmaya götürdü” şeklinde konuştu.

DEVLET NİŞANI VAR
1958 yılında radyo programları hazırlayarak medya sektörüne adım atan Jimmy Savile, kariyerinde emin adımlarla ilerleyerek televizyon dünyasına atıldı. 1990 yılında Krailçe Elizabeth II tarafından şövalyelik makamıyla ödüllendirilen Savile, 2005 yılında “Dünyanın En İlginç 40 Televizyon Sunucusu” listesinde yer aldı. Savile, geçen sene 11 yaşındaki Vietnamlı bir kız çocuğunu taciz ederken yakalan pop yıldızı Gary Glitter’ı savunduğu için tepki çekmişti.