Ünlü yönetmen ölüme atladı

Ünlü yönetmen ölüme atladı
Ünlü yönetmen ölüme atladı
Pek çok önemli filmin yönetmen Tony Scott, ABD'nin Los Angeles kentinde köprüden atlayarak intihar etti.

Ünlü İngiliz yönetmen Tony Scott'un, ABD 'nin Los Angeles kentinde köprüden atlayarak yaşamına son verdiği bildirildi. Yetkililer, Top Gun, Crimson Tide (Denizde İsyan), Days of Thunder (Yıldırım Günleri) ve Beverly Hills Cop 2 gibi filmlere imza atan 68 yaşındaki yönetmenin San Pedro ve Terminal Island arasındaki Vincent Thomas köprüsünden atladığını ve cesedinin 3 saat sonra limanda bulunduğunu açıkladı.

Polis yetkilileri yönetmenin Pazar günü yerel saatle 12.30 civarında arabasını park ettikten sonra suya atlarken görüldüğünü, intihar dışında bir ihtimal üzerinde durulmadığını söyledi. Bir dizi aksiyon filmiyle 1980'lerde üne kavuşan Tony Scott, Alien (Yaratık) filminin yönetmeni Ridley Scott'un kardeşi. 

Bir kuşağı 'uçuran' adam
Hollywood’un hem oyuncu hem de yönetmen açısından önemli havuzlarından birisi olan İngiltere’den çıkıp gelen Tony Scott, bir çoğuna göre ağabeyi Ridley’in gölgesinde kalsa da kendisine özgü bir sinema dili oluşturmayı başaran ender isimlerdendi. 1983’te İngiltere’de çektiği ve Catherine Deneuve, David Bowie ve Susan Sarandon’dan oluşan uluslar arası kadroya sahip olan ‘The Huger’ ile dikkatleri üzerine çeken Tony Scott’ın Hollywood’a transfer olması da uzun sürmedi. Bunda ağabeyinin ne kadar payı olduğu tartışmaları bir yana bugün 40’lı yaşlarını süren kuşağın ‘pilot’ olma hevesinin altında yatan ‘Top Gun’ ile Hollywood’a hızlı bir giriş yapan yönetmen, Kevin Costner ve Anthony Quinn’li ‘Revenge’ ile çıkışını sürdürdü. Quentin Tarantino’nun senaryosunu yazdığı ‘True Romance’ ise kimilerine göre yönetmenin en iyi filmidir.

Kariyerinin son yıllarında daha çok polisiye ve aksiyon türüne ağırlık veren Tony Scott bu dönemde ağırlıklı olarak Denzel Washington’a başrolleri verdiği filmlerle göründü. ‘Devlet Düşmanı’, ‘Spy Game’, ‘Gazap Ateşi’, ‘Domino’, Dejavu’, ‘Metrodan Kaçış’ ve ‘Durdurulamaz’ usta yönetmenin kendine has estetiğini başarıyla uyguladığı filmler olarak kabul edilebilir. Los Angeles’taki Vincent Thomas Köprüsü’nde arabasını park edip, kendisini boşluğa bırakan Tony Scott’un aklından neler geçiyordu bilinmez ama sinema tarihinin önemli sayfalarına kaydedildiği kesin.

HOLLYWOOD YASTA

Ron Howard: Artık Tony Scott filmleri yok. Trajik gün.

Eli Roth: Onu hiç tanımadım ama her zaman yaptığı harika şeyleri duydum ve filmlerini hep severek izledim. Sinema için büyük kayıp.

Samuel L. Jackson: Sadece bir dakikalığına Tony Scott’un hayatını ve çalışmalarını düşünün! Ailesine baş sağlığı diliyorum ve kaybı hissediyorum.

Justin Timberlake: Tony Scott’un ölüm haberini duymak çok üzücü. Onun filmleri benim daha mutlu büyümemi sağladı. Scott ailesine baş sağlığı diliyorum.

Mark Romanek: Tony Scott beni kariyerimin erken zamanlarında inanılmaz teşvik etmişti. O cömert, sıcakkkanlı ve son derece yetenekli biriydi. Sadece üzüntü hissediyorum.

Guillermo Arriaga: Tony Scott’ın ölüm acısını çok derinden hissediyorum. Aldığı kararın arkasındaki gizemi çözmek istiyorum.