Ünlüler Haiti için şarkı söyledi, bağış topladı

Aktör George Clooney'nin organize ettiği 'Hope For Haiti' adlı yardım projesine, Madonna, Sting, Rihanna, Shakira ve Mel Gibson gibi pek çok ünlü isim katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

NEW YORK - Müzik ve sinema dünyasının önde gelen isimleri, Haiti depremdezelerine bağış toplamak içinbir araya geldi. Bruce Springsteen, Jay-Z, Taylor Swift, Justin Timberlake, Keith Urban, Alicia Keys, Chris Martin, Bono, Rihanna, Christina Aguilera ve Madonna gibi ünlü sanatçıların katıldığı ‘Hope for Haiti’ (Haiti için Umut) adlı 2 saatlik televizyon programında Jennifer Aniston, Julia Roberts ve George Clooney, Charlize Teron, Robert De Niro, Mel Gibson, Elen De Generes, Tobey Maguire, Colin Farrel, Leonardo Dicaprio gibi ünlü isimler de telefonla Haitili depremzedeler için bağış topladı. Telefon bağışının dışında, sanatçıların performansı da internet üzerinden satılacak ve gelir Haitili depremzedelere bağışlanacak. Bağış yapmak isteyenler, iTunes üzerinden her birine 99 sent ödeyerek şarkıları satın alabiliyor. Program New York, Los Angeles, Londra ve Haiti`deki tüm ana televizyon kanallarında yayımlandı ve rekor sayıda izleyiciye ulaştı.

‘Bana bir melek gönderir misin?’

Aktör George Clooney tarafından organize edilen ‘Hope for Haiti Now: A Global Benefit for Earthquake Relief’ (Haiti İçin Umut Şimdi: Depremzedeler İçin Küresel Yardım) programda Shakira, Sting ve Jennifer Hudson ve Sheryl Crow da performans sergiledi. Organizasyona katılan tüm ünlüler, Haiti’nin acısını hissettiklerini, onlara yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Organizasyonda UNICEF, Red Cross ve Clinton Bush Haiti Fonu gibi kuruluşlar da yer aldı. Alicia Keys’in söylediği ‘Can you send me an angel to guide me?’ adlı şarkı büyük alkış aldı. Justin Timberlake ve Matt Morris’se Leonard Cohen’in ünlü şarkısı ‘Hallelujah’ı birlikte seslendirdi. Gecenin en çok alkış alan performanslarından biri de Madonna, Mary J. Blige, Taylor Swift, Shakira, Sting ve Jennifer Hudson’ın seslendirdiği ‘Let It Be’ydi.
Ünlü şarkıcı Beyonce’yse Coldplay’in solisti Chris Martin’in piyanosu eşliğinde ‘Halo’ adlı şarkıyı seslendirdi. Gecede en beğenilen performanslardan birini de Haiti asıllı ABD’li sanatçı Wyclef Jean gördü. Jean, ülkesi için yardım elini uzatan herkese teşekkür etti.

İki kişi daha kurtarıldı
Bu arada depremden 10 gün sonra ‘mucize kurtuluş’ haberleri gelmeye devam ediyor. Son olarak, 84 yaşındaki bir kadın ve 21 yaşında bir erkek enkaz altından sağ çıkarıldı. Doktorlar, kadının hastanede tedavi altına alındığını, ancak durumunun çok iyi olmaması nedeniyle yaşamayabileceğini söyledi. Kurtarma çalışmalarında yer alan İsrail ekibi de, 21 yaşındaki bir kişiyi iyi durumda kurtardı. Emmannuel Buso adlı genç, susadığında idrarını içmek zorunda kaldığını söyledi. Üç katlı evlerinin enkazında eşyanın, mobilyanın oluşturduğu hayat üçgeninde saklı kalan Buso, “Kendimden geçtiğim an annemi gördüm, sonra uyandım yine onu gördüm” dedi.

Haiti’de hükümet, arama-kurtarma çalışmalarına son verildiğini açıkladı. Açıklamada, 132 kişinin enkazdan sağ çıkarıldığı, 110 bin kişinin öldüğü, 190 binden fazla kişinin yaralandığı söylendi. 55 binden fazla aileyse evini kaybetti. (Reuters, ap, aa)