Ürdün'den Arap dünyasına dönen 'ağabey'e selam!

Ürdün'den Arap dünyasına dönen 'ağabey'e selam!
Ürdün'den Arap dünyasına dönen 'ağabey'e selam!

Ensour: Ağabeyimizi Ortadoğu ya döndüren Türkiye deki değişikliklerden dolayı mutluyuz.

Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour laik ve modern bir Türkiye ’nin Ortadoğu ’da mezhepsel çatışmaları önlemeye daha fazla katkıda bulunabileceğini belirtirken ‘ağabey’ olarak nitelendirdiği Türkiye’nin bölgeye dönüşünü memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Ürdün Kralı Abdullah’ın haftaya planlanan Türkiye ziyareti öncesinde başkent Amman’da bir grup Türk gazeteciye konuşan Ensour, “Türkiye çok önemli ve etkileyici bir şekilde ait olduğu Ortadoğu’ya dönüş yaptı. Haşimi Krallığı olarak ağabeyimizi bölgeye getiren Türkiye’deki değişikliklere tanıklık etmekten dolayı çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye hakkında Arapların fikirleri değişti’

Suriye’den mülteci akınına uğrayan bir ülke olarak Türkiye’nin kritik bir süreçte Ortadoğu’ya dönmesini olumlu bir gelişme olarak gördüklerini belirten Ensour, “Biz bu durumu bölgede bir yer edinmeye çalışan dış güç olarak değil, Türkiye’nin akıllı ve stratejik değerlendirmesi olarak görüyoruz’’ dedi. Osmanlı’nın yıkılmasından bu yana Ortadoğu’da istikrar sağlanamadığını hatırlatan Ensour, küçük bir millet olarak Ürdün’ün herkesten daha fazla Türkiye’nin varlığına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. “Türkiye ile her zaman iyi ilişkilerimiz oldu. Diğer tüm Arap ülkelerinin Türkiye ile ilgili fikirleri değişti” diyen Ensour ‘Türkiye ağabey olarak nasıl katkıda bulunmalı’ sorusuna “Özellikle mezhep çatışmaları olmak üzere bölgedeki zorlukları gayet iyi biliyorsunuz. Laik bir ülke olarak bu durumu engelleyebilecek en iyi çabalar Türkiye’den gelebilir” yanıtını verdi.

‘Türkiye örnek oldu’

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan ’dan övgüyle söz eden Ensour, mevcut hükümetle birlikte Türkiye’nin daha güçlü bir ülke ve ‘modern İslam’ için iyi bir örnek haline geldiğini söyledi. “İslam her yerde hedef haline geldi. Yapmamız gereken en en iyi örnekleri göstermek. Onlara ‘Durun, Türkiye’ye bakın. İslam açık olabilir. Temiz, uzlaştırıcı, başkalarını kabul eden makul ve merhametli olabilir’ demeliyiz. Bu anlamda Türkiye çok şey ifade edebilir’’ dedi. İmralı sürecine de değinen Ensour, Kürtçe televizyon ve Kürtlere açıklık politikasının övgüye layık olduğunu söyledi.

Suriyeli mülteci sayısı 800-900 bini buluyor

Politik reform kampanyalarının yanında büyük ekonomik problemlerle başa çıkmaya çalışan Ürdün bir yandan da her gün artan mülteci sorunuyla karşı karşıya. Her gün Suriye’den kaçan 4000-5000 kişi Ürdün sınırına geliyor. Kayıtlı mülteci sayısının 402 bini bulduğu söyleniyor. Fakat Ürdün Başbakanı Ensour “Siz bunu duyan ilk Ürdünlü olmayan gazetecilersiniz. Ürdünlü bir yetkiliden bugüne kadar böyle bir açıklama yapılmadı’’ diyerek kayıtdışı olanlarla birlikte bu rakamın 800-900 bine ulaşmış olduğunu belirtti.