Ürdün'den 'intikam' infazı: Sacide er-Rişavi asıldı!

Ürdün'den 'intikam' infazı: Sacide er-Rişavi asıldı!
Ürdün'den 'intikam' infazı: Sacide er-Rişavi asıldı!
Ürdün hükümeti, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) dün akşam Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'yi diri diri yakmasına misilleme olarak, pilot karşılığında salıverilmesini istediği Sacide er-Rişavi adlı Irak asıllı kadını astı.

RADİKAL - Güvenlik kaynakları, Rişavi'nin yanı sıra son 10 yılda hükümete pek çok kez saldırı planlamaktan idam cezasına çarptırılan 'Ebu Huzeyfe' lakaplı Ziyad Kerbuli adlı üst düzey bir El Kaide militanının da sabaha karşı infaz edildiğini duyurdu.

Rişavi 2005'te Ürdün'de gözaltına alındığından bu yana hapiste tutuluyordu. Kasım 2005'te başkent Amman'daki Radison SAS Otel'e düzenlenen, 57 kişinin ölümüne yol açan ve 'Kara Çarşamba' olarak bilinen bombalı saldırıdan 4 gün sonra ‘terör saldırısı şüphelisi' olarak gözaltına alınmıştı. IŞİD'in dün akşamki infaz videosundan sonra intikam yemini eden Ürdün, Rişavi'yi idam edilmek üzere Sevvaka Hapishanesi'ne sevk etmişti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan IŞİD'e kınama

Diğer taraftan pilotun bir kafesin içine konularak yakıldığı haberinin ardından resmi ABD ziyaretini yarıda kesip ülkeye dönen Ürdün Kralı Abdullah, televizyondan canlı yayımlanan açıklamasında, bunun İslam'la alakası olmayan şeytani bir grubun yaptığı ‘korkakça bir terör eylemi' olarak nitelemişti.
Obama'dan yakılan pilot açıklaması

ARAP ÜLKELERİNDEN KINAMA VE BİRLİK ÇAĞRISI
Bu arada Ürdünlü pilotun öldürülmesi Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'nin yanı sıra Lübnan, Fas, Sudan, Mısır, Filistin, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Kuveyt ve Suudi Arabistan tarafından da kınandı. Arabi, "Bu çirkin cinayet, tüm uluslararası örflere ve semavi dinlere aykırıdır. Bizi, ortaçağların öncesindeki karanlık asırlara götürür" derken, Filistin yönetimi lideri Mahmut Abbas, "Bu cinayet, teröristlerin hasta ve insanlık dışı yapılarının yanı sıra hoşgörü dini İslam'dan çok uzak olduklarını ortaya çıkarmıştır" ifadesini kullandı. (Sputnik Türkiye )
IŞİD, Ürdünlü pilotu yakarak öldürdü

IŞİD'in istediği intihar bombacısı Sacide er-Rişavi kimdir?

Ürdünlü pilotun kardeşi IŞİD'e seslendi: Merhamet gösterin!


  http://www.radikal.com.tr/128608612860862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mahkemeniz mahkeme değil ki. - Su Cemre Sim

  Pilotun diri diri yakılmasından sonra, ne idüğü belirsiz bir kadın asılıp,el -Kaide'nin ruhani lideri Ürdün'de serbest bırakıldı.Anla anlayabilirsen.Vahşette, yalanda sınır yok.

  Nefret Büyüyor. - vemerald

  Her geçen gün bu insanlık düşmanlarına duyulan öfke ve nefret büyüyor. Tüm insanlık, 21. Yüzyılda hukuk, adalet ve insan haklarını çiğneyen bu köleci toplum zihniyetini, tükürüğüyle boğacaktır.