Uruguay'da esrar yasallaştı

Uruguay'da esrar yasallaştı
Uruguay'da esrar yasallaştı
Uruguay Temsilciler Meclisi, esrarı yasallaştıran tasarıyı onayladı. Devlet Başkanı Jose Mujica, tasarıya destek verdi.

Latin Amerika ülkesi Uruguay’da esrarı serbest bırakan yasa devlet başkanının da desteğiyle onaylandı. "Esrarı hiç denemediğini, ancak yasallaşması gerektiğine inandığını" söyleyen Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica hükümetinin desteklediği yasa tasarısı, parlamentonun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde 96 milletvekilinden 50'sinin onayıyla kabul edildi.

Yasa tasarısı, 13 saat süren görüşmelerin ardından meclisten geçirilirken, Senato tarafından onaylanması halinde Uruguay, esrarın üretimini, dağıtımını ve satışını düzenleyecek ilk ülke olacak.

SADECE DEVLET SATABİLECEK
Mujica hükümeti, esrarın yasallaşmasının, uyuşturucu satıcılarının kazançlarını ve kullanıcıların daha ağır uyuşturuculara yönelmesini engelleyeceği görüşünde. Yasa tasarısı, yalnızca hükümetin esrar satmasına izin veriyor.

Alıcıların, bir veri tabanına kaydedilmesi ve 18 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Kullanıcıların, satış iznine sahip eczanelerden ayda 40 gram esrar satın almaları veya evde en fazla 6 kenevir bitkisi yetiştirmeleri öngörülüyor. Yabancılar ise bundan faydalanamıyor.

Uruguay Senatosu'nun tasarıyı kabul etmesi, yıllardır Meksika ve Kolombiya gibi Latin Amerika ülkelerinde binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan uyuşturucu kaçakçılığı meselesi açısından da önem taşıyor.

Guatemala Devlet Başkanı Otto Perez Molina ve eski Meksika lideri Vicente Fox'un da, uyuşturucu kartellerini ortadan kaldırmak için bazı uyuşturucuların yasallaştırılmasının görüşülmesini istedikleri biliniyor.

Senato'da da çoğunluğa sahip olan iktidardaki merkez sol Frente Amplio koalisyonun üyelerinden oluşan destekçiler, uyuşturucuya ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı yürütülen savaşın başarısızlığa uğradığını ve ülkenin, "yeni alternatiflere" ihtiyacı olduğunu söylüyorlar. (aa)