Usame bin Ladin Gandi'den etkilenmiş!

Usame bin Ladin Gandi'den etkilenmiş!
Usame bin Ladin Gandi'den etkilenmiş!
El Kaide'nin 2011'de öldürülen lideri Usame bin Ladin'e ait bir ses kaydında, Ladin, Gandi'nin boykot hareketinden ilham aldığını söylüyor.

RADİKAL – Afganistan’ın Kandahar kentinde bulunan ve El Kaide’nin 2011’de öldürülen lideri Usame bin Ladin’e ait ses kayıtları yayınlandı. Ses kayıtlarında Ladin, Hindistan Bağımsızlık Hareketi'nin lideri Mahatma Gandi için övgü dolu sözler sarf ediyor ve Gandi’nin ‘mücadelesinden etkilendiğini’ söylüyor.

International Business Times’ın haberine göre, Ladin 1993’te kaydedilen konuşmasında Müslümanlara ABD ürünlerini boykot etme çağrısı yapıyor ve Gandi’nin ‘Büyük Britanya’ya karşı uyguladığı boykotu’ örnek gösteriyor. Kayıtlarda Ladin, “Büyük Britanya, Gandi onların ürünlerine boykot uyguladığında, en büyük kolonilerinden birinden çekilmek zorunda kaldı. Bugün biz de ABD için aynısını yapmalıyız” ifadesini kullanıyor.

Bin Ladin'in oğlunun ses kaydı yayınlandı

80’li yılların sonları ve 1990’lı yılların başlarında kaydedilen ses kayıtlarında dikkat çeken bir diğer detay ise Ladin’in konuşmasında ABD’ye ileriki yıllara nazaran çok az değinmesi oldu. Ladin’in ‘ılımlı Müslümanlar’ hakkında konuştuğu ifade edilirken, bulunan ses kayıtlarının sayısının bin 500 olduğu belirtildi.

El Murabitun El Kaide kolu olduğunu duyurdu

Düşen uçakta Bin Ladin'in akrabaları öldü

Usame bin Ladin'in oğlu, ABD'den babasının ölüm belgesini istemiş