Ustalık dönemi

Ustalık dönemi
Ustalık dönemi
Muhalefetin tüm çabalarına rağmen 3. defa seçimlerden zaferle çıkan Venezüella'nın solcu lideri Hugo Chavez, sosyalizme devam sözü verdi.
Haber: CARACAS / V.NANAYSIS-REUTERS / Arşivi

Venezüella’da muhalefetin iktidardan indirmek için yıllardır uğraştığı Devlet Başkanı Hugo Chavez, siyasi hayatının en zorlu sınavı olarak görülen seçimlerden üçüncü defa zaferle çıktı. Sosyalist politikaları nedeniyle Batı’nın diktatörlük suçlamalarına maruz kalan, 2002’de darbe girişimini atlatan, son dönemde gördüğü kanser tedavisi nedeniyle zor günler geçiren Chavez, bugüne kadarki en güçlü rakibi Henrique Capriles’i yüzde 44.97’ye karşı yüzde 54.42 oyla yendi. İlk sonuçların açıklanmasının ardından sokağa dökülen on binlerce Chavez taraftarı zaferi coşkuyla kutladı. 14 yıllık iktidarını 6 yıl daha sürdürmeyi garantileyen solcu lider, başkanlık sarayı Miroflofes’in balkonundan destekçilerine seslenirken sonucu ‘sosyalizmin zaferi’ olarak niteledi. 21. yüzyıl sosyalizmine dönüşümün süreceği sözünü veren Chavez “Venezüella asla neoliberalizme geri dönmeyecek. Bugün bağımsızlık kahramanı Simon Bolivar’ın ülkesinin yeniden doğduğu gündür” dedi.

Muhalefetin gözyaşları
Muhalefetin Chavez’i yeneceği umuduyla büyük destek verdiği Capriles ise sonucu tanıdı ve gözyaşlarıyla kendisini dinleyen taraftarlarına “Sakın yenilmiş gibi hissetmeyin. Venezüella’nın her köşesine tohumlar ektik. Bu tohumlar, gelecekte yüzlerce ağaca dönüşecek” dedi. Özellikle üst ve orta sınıfların desteklediği, yönetimin sosyalist ve antiemperyalist politikalarına karşı çıkan muhalefet, 2007’de devlet başkanlığı süresinin süresiz olmasını öngören anayasa değişikliğinin referandumda reddedilmesiyle Chavez’e ağır darbe vurmuştu. Pes etmeyen solcu lider 2009 referandumunda çoğunluğun desteğini alarak yeniden aday olmaya hak kazanmıştı. Ülkede bir süredir devam eden gerginliğe rağmen seçimler sorunsuz geçti. Katılım yüzde 80.9’la ülkedeki seçim tarihinin en yüksek oranlarından birine ulaştı. Latin Amerika’nın solcu liderleri art arda Chavez’i tebrik ederken, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Chavez’i kutladı ama Venezüella’da temel özgürlükler alanında reforma gidilmesini de istedi.
Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Venezüella’da ilk kez 1998’de devlet başkanı seçilen Chavez, ücretsiz sağlık hizmetleri, konut ve eğitim programlarıyla yoksul halkın büyük bölümünün desteğini kazanmış durumda.