Ütoya katliamının yıldönümünde 'Suruç' mesajı

Ütoya katliamının yıldönümünde 'Suruç' mesajı
Ütoya katliamının yıldönümünde 'Suruç' mesajı
Norveç Başbakanı Erna Solberg, 22 Temmuz 2011'de Ütoya Adası'ndaki gençlik kampında meydana gelen katliamın anmasında, Suruç katliamını hatırlattı ve 'Radikal gruplara karşı etkili bir şekilde mücadelemizi sürdürmeliyiz' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Norveç'te Anders Behring Breivik tarafından 22 Temmuz 2011’de gerçekleştirilen silahlı saldırıların dördüncü yılındaki anma törenlerinde konuşan Başbakan Erna Solberg, Suruç’ta yapılan terör saldırısına da değindi. Ütoya Adası'ndaki gençlik kampını basan Breivik, çoğu üniversite öğrencisi 69 kişiyi öldürmüştü.

Konuşmasında, terör saldırılarına ve radikal gruplara karşı mücadelenin artırılması gerektiğini belirten Solberg, "Ülkemizde dört yıl önce gerçekleştirilen ve 77 kişinin hayatını yitirdiği saldırı demokrasiye, ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Gerek aşırı sağ, gerekse radikal dinci gruplara karşı mücadelemizi sürdürmemiz gerekir. Bu konuda atılan adımlar çok küçüktür ve yeterli değildir. Örneğin, Londra ve Paris’teki saldırılar, son olarak da Türkiye ’de gençlere yönelik saldırılar unutulmamalı. Radikal gruplara karşı etkili bir şekilde mücadelemizi sürdürmeliyiz" dedi.

Breivik'in hapisten kaçmasından korkuluyor

MASUM BİR YAZ GÜNÜ KATLİAMA DÖNÜŞTÜ

Anma törenlerinin ilki Höyblokka’da, katliamla ilgili müzenin açılışıyla başladı. Açılışa, Breivik katliamı sırasında başbakan olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı. Stoltenberg, müzede en çok etkilendiği şeyin, Breivik’in hükümet binalarındaki patlama öncesi çekilen görüntüleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, "Beni en çok etkileyen, saldırganın bomba yüklü aracı hükümet binalarının bulunduğu alana park ederek araçtan uzaklaşması oldu. Masum bir yaz gününün nasıl katliama dönüştüğünü gördük. Bu olay Norveç halkının demokrasiye ve aşırı uçlara yönelik mücadele azmi ve inancını güçlendirmiştir" dedi.

Başbakan Solberg ise en çok etkilendiği şeyin saldırılarda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları olduğunu söyledi. İşçi Partisi gençlik teşkilatının yeni Başkanı Mani Hussaini de yaptığı konuşmada, aşırıcılıkla çok etkili bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Hussaini, yaşanan katliam ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin dört yıl gibi kısa bir sürede unutulamayacağını belirterek, acıların dün gibi yaşandığını söyledi. (Ünsal Turan/DHA)

77 kişiyi öldüren Breivik, Oslo Üniversitesi'nde okuyacak