Uzmanlar anlattı: Neden Fransa?

Uzmanlar Fransa katliamını, verilmek istenen mesajı ve bu saldırının dünyaya etkilerini yorumladı: Güvenlik ve Strateji Uzmanı Dr. Nihat Ali Özcan "Bu Avrupa'nın 11 Eylül'ü haline dönüşebilir. Devletler buna tepkiler verir, Ortadoğu'da Suriye'de Irak'ta." diyor.  

RADİKAL- Uzmanlar Fransa katliamını, verilmek istenen mesajı ve bu saldırının dünyaya etkililerini yorumladı: CNN Türk yayınına katılan Kadri Gürsel Fransa'nın hedef seçilmesinin önem taşıdığını söyledi. Avrupa'da en çok Müslüman nüfusunu barındıran Fransa'nın sosyal düzeyde hem de güvenlik açısından vereceği tepkiden dolayı saldırının demokrasinin geriletilmesi için yapıldığını söyledi.

Gürsel, Fransa'nın müslüman vatandaşlarının bundan sonra da kendilerini nasıl hissedeceği sorarak sosyal alanda kutuplaşmanın çoğalacağını söyledi. Kadri Gürsel bu olay sonrasında Türkiye'ye yönelebilecek baskının artacağını da dile getirdi.

Güvenlik ve Strateji Uzmanı, TOBB Üniversitesi Uluslararası İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nihat Ali Özcan, Fransa'daki saldırıların önümüzdeki dönemde hem kıta Avrupa’sının politikalarını hem de bölgesel politikaları etkileyebilecek bir gelişme olduğu görüşünde. 

NTV yayınına katılan Özcan, "Saldırının büyük ihtimalle diğer alanlarda da yan çıktıları olacak" dedi. Özcan'ın değerlendirmesi şöyle:

"Hem eylemin niteliği hem de eylemin yapıldığı ülkenin Fransa olması, Avrupa’nın göbeğinde bunun gerçekleşmiş olmasının ciddi mânâda çıktıları olacak. Onu önümüzdeki süreçte adım adım göreceğiz. Şimdi krizi atlatmak için ilk Fransa bir takım tedbirler alıyor, bu tedbirlerle ilgili tartışmalar da olacak ama, büyük ihtimâlle bunun dalga dalga bütün Avrupa’ya yayılacağını görmemiz mümkün."

Özcan, "Avrupa ve Fransız kültürü, uzun süre unuttuğu böylesine şiddet dolu bir dünyayı yeniden tolere edecek güce sahip değil. Dolayısıyla verilecek olan tepki ve yaratacağı travmanın uzun süreli olacağı da açık" dedi:

"Bütün bunlar Avrupa’nın tamamında ciddi mânâda istihbarat ve polis, güvenlik bürokrasisin çalışma biçimini yeniden masaya yatırılmasını ve tartışılmasını tetikleyecek. Bu da ister istemez beraberinde yine özgürlükler meselesinin tartışılmasını getirecek. Bu sadece Fransa’yla kalmayacak. Büyük ihtimalle AB’nin kendi içerisinde güvenlik ve özgürlük meselesindeki dengenin nasıl yeniden kurulabileceği konusu tartışılacak. Şimdi sınır kapatıldı, ertesi gün diğer ülkeler de benzer tedbiler almaya başlayacaklardır büyük ihtimalle." 

"Bu saldırıların etkilerini minimize edecek bir takım adımlar önümüzdeki günlerde atılacak ama sonra dönülecek ve bu problemin kaynağı nerede sorusu yeniden sorulacak."

"Avrupa'nın 11 Eylül'üne dönüşebilir"

Antalya'daki G-20 Zirvesi'nde "terör" konusunun konuşulcağını hatırlatan Özcan, bir çok ülkenin pozisyonunu gözden geçireceğini söyledi. 

"Bu tür eylemler için potansiyel alan haline gelecek olan, sadece AB, Amerika değil, bölge ülkeleri ve Rusya dahil olmak üzere herkes mevcut pozisyonunu gözden geçiecek diye düşünüyorum. Ama bunun Avrupa’nın içinde de politikalarda bir takım maalesef olumsuz etkileri de olacak. 

"Bu Avrupa’nın 11 Eylül’ü haline dönüşebilir. Devletler buna tepkiler verir, Ortadoğu’da Suriye’de Irak’ta. Verecekleri bu tepki sonuçta tekrar karşı tepki üretir. Ve nasıl boyutlarda olacağını da şimdiden kestirmek mümkün değil."


AHMET İNSEL: BÜTÜN DÜNYAYA KAOSU YAŞAYACAĞIZ MESAJI

Gazeteci Ahmet İnsel, Paris saldırılarını CNNTÜRK'te değerlendirdi. Şu anda saldırıyı hangi örgütün yaptığını söylemenin mümkün olmadığını belirten İnsel, ''Bütün dünyaya 'Bize kaosu yaşatıyorsunuz. Biz bütün dünyaya kaosu taşıyacağız' mesajıdır. Artık hemen hemen bütün bu eylemlerde karşımıza çıkan tablo eylemciler rehin alma, pazarlık yapma amacıyla hareket etmiyorlar. En fazla insanı öldürecek ve kendileriyle birlikte ölecek eylemler yapıyorlar'' yorumunda bulundu.

CİDDİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN OLDUĞU BİR ORTAMDA SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİ

''Fransa'daki özellikle son dönemde cihatçı çevrelere yönelik operasyonların artmasıyla bağlantılı olması lazım. İkincisi Fransa'dan Suriye ve Irak'a giden ciddi miktarda Fransız kökenli cihatçı var. Onların bir kısmının geri dönüp eylem yapmış olma ihtimali var. Bunlar şu anda çok genel değerlendirmeler... Fransa'da bir kaç gündür genel bir 'kırmızı alarm' olarak adlandırılan güvenlik önlemleri başlamıştı. Ciddi güvenlik önlemlerinin olduğu bir ortamda bu saldırıların gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Şu anda saldırıyı hangi örgütün yaptığını söylemek mümkün değil. Doğrudan tanıkların sözlerinden hareketle bunun IŞİD, El Kaide veyahut ona benzer ilişki ağları içinde olan kişilerin eylemi olduğunu söyleyebiliriz.