Uzun ömür tavsiyeleri

Uzun ömür tavsiyeleri
Uzun ömür tavsiyeleri
Independent gazetesi, bugüne kadar en uzun yaşamış kişilerin uzun ömür sırlarını derledi.

RADİKAL – İngiliz Independent gazetesi, bugüne kadar en uzun yaşamış 10 kişinin uzun ömür sırlarını derledi. Uzun yaşayan 100 kişiden az sayıda insanın erkek olduğunu belirten gazete , ilk 10’dakilerin tamamının kadın olduğunu vurgulayarak, “En iyi tavsiye: Kadın olmak” ifadesine yer verdi.

İstatistiklere bakıldığında uzun yaşamak için en uygun yerin ABD olduğu görülüyor. ABD’yi Japonya takip ediyor. İşte, uzun yaşayan kadınların uzun ömür sırları:  

Jeanne Calment: 1875 doğumlu Calment, 1997’de, 122 yaşında ve 164 günlükken hayatını kaybederek en uzun yaşayan insan unvanına sahip. Fransa’da yaşayan Calment’in zaman zaman şarap içmekten hoşlandığı ve zeytinyağlı gıdalarla beslendiği belirtiliyor. Van Gogh’la tanışan Calment, ressamı “kirli, kötü giyinen ve anlaşması zor” sözleriyle tanımlamış.

Sarah Knauss: 1880’de doğan ve 1999’da hayatını kaybeden Knauss, 119 yaşında ve 97 günlükken yaşamını yitirerek en uzun yaşayan ikinci insan unvanına sahip oldu. Knauss’un televizyonda golf izlemeyi, nakış yapmayı, kuruyemiş ve patates cipsi yemeyi sevdiği belirtiliyor.

Misao Okawa: 1898’de Japonya’da doğan ve bu yıl hayatını kaybeden Okawa, 117 yıl ve 27 gün yaşamış. “Lezzetli şeyler yemek uzun yaşamamın sırrı” diyen Okawa, noodle, suşi ve biftek yahnisini çok seviyormuş. 117 yıl yaşamak hakkında düşünceleri sorulduğunda ise Okawa, “Bana kısa gibi geldi” yanıtını vermiş.

Maria Capovilla: 1889’da Ekvador’da doğan Capovilla, 116 yıl ve 347 gün yaşamanın ardından 2006’da yaşamını yitirdi. Capovilla’nın resim ve yapmak, dans etmek ve yürümekten hoşlandığı ifade ediliyor. Akrabaları, Capovilla’nın gençliğinde teyzesinin çiftliğindeki eşeklerden taze süt içmesinin uzun yaşamasına katkıda bulunduğunu düşünüyor. Hiç sigara içmeyen Capovilla’nın sık ve az yediği ve içtiği içki miktarına da dikkat ettiği söyleniyor.

Gertrude Weaver: 1898, ABD doğumlu Weaver, 116 yıl ve 276 gün yaşayarak bu yıl hayatını kaybetti. Beslenme şekline fazla önem vermeyen Weaver, bakış açısını önemsiyormuş. Weaver, uzun yaşamın sırrı sorulduğunda ise şu yanıtı vermiş: “Tanrı’ya güvenmek, çok çalışmak ve herkesi sevmek. Kibar olmak. İnsanlara iyi davranın ve onlara, size davranmaları istediğiniz kadar iyi davranın.”

Tane Ikai: 1879’da doğan ve 1995’te, 116 yıl 175 gün yaşadıktan sonra hayatını kaybeden Ikai hakkında pek detay bulunmuyor. Ikai’nin çömlek yapmayı ve dikiş dikmeyi sevdiği söyleniyor.

Elizabeth Bolden: 116 yıl ve 118 gün yaşayan Bolden, 1890 doğumlu. 2006’da hayatını kaybeden Bolden, medyanın ilgisinden hoşlanmıyormuş. Öyle ki, 2003’te 113 yaşında bastığında bir muhabirin kendisine uzun yaşam sırrını sorduğunda, “Bilmiyorum” yanıtını vermiş.

Besse Berry Cooper: 1896’da doğan ve 2012’de hayatını kaybeden Cooper, 116 yıl ve 100 gün yaşamış. Cooper, uzun yaşamın sırrının “kendi işine bakmak” ve abur cuburdan uzak durmak olduğunu söylüyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Van

  ,

  Fransa

  ,

  Japonya

  ,

  Şarap

  ,

  haber

  ,

  Yemek

  ,

  Resim

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Yaşam

  ,

  Beslenme

  ,

  Golf

  ,

  Sigara

  ,

  zaman

  ,

  Uzak