Varufakis AB bakanlarıyla müzakerede olmayacak

Varufakis AB bakanlarıyla müzakerede olmayacak
Varufakis AB bakanlarıyla müzakerede olmayacak
Yunanistan'ın Avrupa Birliği bakanları ile yapılan müzakerelerde, artık Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in rol almayacağı açıklandı.

RADİKAL - Yunanistan'ın Avrupa Birliği 'nin maliye bakanları ile yaptığı görüşmeleri Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis yürütmeyecek.

Reuters'ın haberine göre, bunun diğer bakanlarca olumlu karşılandığı söylenirken, Yunanistan'ın para ihtiyacından dolayı görüşmeleri hızlandırmaya ihtiyacı olduğu ve bu sebeple görüşmeleri yürütecek yeni bir ekip kurulduğu söyleniyor.

Haberde Varufakis'in meslektaşlarına ders vermeye çalıştığı belirtilirken, IMF'ye 9 Mayıs'ta 750 milyon avro ödenmesi gerektiği, bu ödeme için gereken görüşmeleri yönetecek grubun başında da Evklidis Çakalotis'in bulunacağı açıklandı. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın güvendiği bir isim olduğu söylenen Çakalotis, Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. 

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF ile görüşmeleri sürdürecek yeni kişinin ise Yorgo Çoliarakis olduğu söyleniyor. Yeni görevlendirilen isimlerle birlikte AB ve IMF'li yetkililerin Yunanistan'a dair ekonomik verilere daha kolay ulaşması bekleniyor. (Sol)