Vatikan köstebek yuvası gibi

Vatikanleaks olarak adlandırılan, Vatikan'dan belge sızdırılmasıyla ilgili soruşturma derinleştirildi. Baş uşak Paolo Gabriele'nin ardından Papa'ya yakın 3 yeni köstebek daha tespit edildi.

Esma ÇAKIR

ROMA - Katolik aleminin merkezi Vatikan’ın, köstebeklerden arındırılması için harekete geçildi. 2 ay önce Papa 16. Benedikt’in özel belgelerini dışarıya sızdırdığı gerekçesiyle tutuklanan ve 2 gün önce ev hapsine alınmasına karar verilen Papalık sivil baş uşağı Paolo Gabriele’nin suç ortakları da tespit edilerek, soruşturma altına alındı.

Belge sızdırma skandalının patlak vermesi üzerine, bizzat Papa’nın talimatı üzerine kurulan, kardinallerden oluşan soruşturma komisyonu ile Vatikan savcıları, Gabriele’nin konutunda el konulan bilgisayarı ile cep telefonundaki bilgiler ve belgelerden yola çıkarak yeni köstebeklere ulaştı.

La Repubblica gazetesinin duyurduğu habere göre Papa 16. Benedikt’in diğer ihanetçileri, 19 yıl boyunca kişisel sekreterliğini yürütürken bir süre önce yerini Peder Georg Gaenswein’e bırakan Alman Piskopos Joseph Clemens, Papa’ya konuşmalarını hazırlaması konusunda yardımcı olan İtalyan Kardinal Paolo Sardi ve Papa’nın laik Alman hizmetkarı Ingrid Stampa.

PAPA’NIN KALBİ VE KULAĞIYDI
Bu gelişmeler üzerine, ruhani bir hareket olan Schoenstatt’ın üyelerinden, 1990’lı yılların başından itibaren Papa 16. Benedikt’in yanında çalıştığı belirtilen Ingrid Stampa’nın görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi. Son yıllarda güvenilir bir danışman haline geldiği söylenen Stampa, "Papa’nın kalbine ve kulağına ulaşmayı bilen kişi" olarak tanımlanacak kadar Papa’nın hayatında önemli bir yere sahipti.

Yaşadığı ihanetlerden dolayı büyük üzüntü duyduğu ifade edilen Papa 16. Benedikt’in, ileri yaşından dolayı geçen yıl istifasını sunan Kardinal Sardi ve Piskopos Joseph Clemens ile fikir telakkisinde bulunmak üzere sık sık gerçekleştirdiği buluşmalarına ise bir süre önce son verdiği belirtildi.

SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN
Soruşturma komisyonunun başkanı Kardinal Julian Herranz Casado, ANSA haber ajansına, "Sürprizlere hazır olun" demişti. Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi ise, yeni gözaltılar olabileceği yönündeki söylentileri yalanlamamıştı. (aa)


  ETİKETLER:

  Roma

  ,

  haber

  ,

  Katolik

  ,

  Soruşturma

  ,

  suç

  ,

  belge

  ,

  sivil

  ,

  Papa