Vatikan'da belge skandalı

Vatikan'da belge skandalı
Vatikan'da belge skandalı

Papa'nın sivil hizmetkarı Paolo Gabriele(sol altta) göz altına alınırken, olaya bazı din adamları ve görevlilerin de karıştırğı bildiriliyor

Papa'ya ait belgeleri çalarak basına sızdıran Papa'nın sivil hizmetkarı göz altına alınırken olayın içinde kiliseden başka isimlerin daha olduğu konuşuluyor

Wikileaks'in ardından dünya şimdi de Vatileaks haberleriyle çalkalanıyor. Katolik aleminin yönetim merkezi vatikanda çalıntı belge krizi yaşanıyor.

Papa 16. Benedikt'in özel yazışmalarını ve merkeze ait önemli bilgileri basına sızdırdığı anlaşılan Papa'nın sivil hizmetkarı Paolo Gabriele göz altına alınırken, olaya bazı din adamları ve görevlilerin de karıştırğı bildiriliyor. Gabriele'nin evinde de bir çok belgeye rastlandı.

İddialara göre pişmanlık duyduğunu söyleyen hizmetkarın sorgusunda kendisine yardım eden italyan bir kardinal ve yine kendisi gibi hizmetkar olan bir kadından söz ettiği bildiriliyor.

Vatikan'da din adamları bilgisayar yerine hala el yazısıyla belge tutuyor bu da evrak hırsılığını kolaylaştırıyor. La Republica gazetesine konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir vatikan yöneticisi skandalın papa ve başbakan tarcisio bertone arasında yaşanan bir iç sürtüşme yüzünden patlak verdiğini söyledi.

Olay başta vatikan olmak üzere bütün italya 'da şok etkisi yarattı. Yaşananlardan kendisini sorumlu tutan Başbakan Bertone'nin istifa girişimi Papa tarafından reddededildi ancak kulislerde hayli üzgün olduğu gözlenen Papa'nın istifa edebileceği konuşuluyor.(cnntürk)