Vatikan'da yeni seks skandalı

Vatikan'da yeni seks skandalı
Vatikan'da yeni seks skandalı
Vatikan'ın güvenliğini sağlayan İsviçreli Muhafızlar'ın eski bir üyesi, 'kardinaller, piskoposlar ve ruhban sınıfına mensup diğer bazı üyelerin kendisiyle cinsel olarak yakınlaşmaya çalıştığını' iddia etti.

Vatikan’da 1978-2005 arasında yani Papa 2. Jean Paul döneminde hizmet veren İsviçreli Muhafızlar’ın eski üyesi, ‘kendisiyle cinsel yakınlaşmanın hedeflendiği 20-25 olay yaşandığını’ öne sürdü. Eski asker , ‘bir keresinde bir kardinalin kendisini odasına davet etmesini’ bu taciz olaylarına bir örnek olarak saydı. İsviçre’nin Schweiz am Sonntag gazetesine konuşan eski asker, “Saatler gece yarısını geçtikten sonra odamda otururken cep telefonum çaldı. Telefon eden kişi kardinal olduğunu söyleyip benden odasına gitmemi istedi” dedi. Eski asker ayrıca, Vatikan’da Papalık’tan sonra en önemli makam konumundaki ‘Devlet Sekreterliği’nin (Başbakan) bir üyesinin de ‘kendisiyle cinsel olarak yakınlaşmaya çalıştığını’ iddia etti. Bu kişinin daha sonra görevden alındığını belirten eski asker, buna karşın durumu bildirdiği yetkililerin kendisini ‘İtalyancasının yeterli olmaması sebebiyle sohbeti yanlış anlamakla’ suçladığını da aktardı. Eski asker, neden şimdi konuştuğunu açıklamadı.

Papa: Vatikan'da gay lobisi var


İsviçreli Muhafızlar’ın sözcüsü Urs Moser ise “Vatikan’da eşcinsel lobisi olduğu söylentileri asla bizim sorunumuz değil. Üyelerimiz sadece dini ve askeri konularla ilgilenir” açıklaması yapmakla yetindi.