Vatikan'daki "köstebek" davası

Vatikan'daki "köstebek" davası
Vatikan'daki "köstebek" davası
Papa 16. Benediktus'un, özel yardımcılığını yaptığı dönemde gizli yazışmalarını basına sızdıran Gabriele hakim karşısına çıktı

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus'un, özel yardımcılığını yaptığı dönemde gizli yazışmalarını basına sızdıran Paolo Gabriele'nin ilk duruşması yapıldı.

Kamuoyunda, “Vatileaks-Köstebek” isimleriyle anılan, 46 yaşındaki özel yardımcısı Paolo Gabriele'nin kendisine ait yazışmaları çalarak bir gazeteciye vermesine ilişkin davanın ilk duruşması, yaklaşık 2 saat 15 dakika sürdü.

Evinde, Papa 16. Benediktus'a ait çok sayıda belge bulunmasının ardından 24 Mayıs'ta tutuklanan, 22 Temmuz'da ise şartlı tahliye ile ev hapsine gönderilen Paolo Gabriele'nin, ilk duruşmaya gri takım elbiseyle geldiği belirtildi.

İlk duruşmada, 3 yargıçtan oluşan mahkeme heyeti, Paolo Gabriele'ye yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Vatikan'da bilgisayar teknisyeni olarak görev yapan Claudio Sciarpelletti'nin avukatı Gianluca Benedetti'nin Gabriele ile Sciarpelletti'nin dosyalarının ayrılması talebini kabul etti.

Basına yansıyan haberlerde, belgelerin sızmasıyla ilgili aralarında Papa'nın kişisel sekreteri Monsinyör Georg Gaenswein ile Vatikan jandarmasından bazı kişilerin tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Belge sızdırmayla ilgili suçlu bulunmaları durumunda, Gabriele'nin 4, Sciarpelletti'nin ise 1 yıla kadar hapis cezası alabilecekleri ifade ediliyor.

Vatikan'da, Papa 16. Benediktus'un 7 yıllık görevi boyunca başını en çok ağrıtan konulardan biri olan “Köstebek” krizinin ikinci duruşması ise 2 Ekim'de görülecek.

Bu arada, Gabriele'nin sızdırdığı belgelerle “His Holiness: Pope Benedict XVI's Secret Papers (Papa Hazretleri: Papa 16. Benediktus'un gizli yazışmaları” adlı kitabı yazan gazeteci Gianluigi Nuzzi ise sosyal paylaşım sitesi “ Twitter ”da, “'Ben başyaverin yanındayım” başlığıyla “Cesaretli Paolo'ya bol şans. Onu yalnız bırakmayalım” diyerek, Paolo Gabriele'ye destek verdi. (AA)