Ve Japonya'da nükleer felaket kontrolden çıktı!

Ve Japonya'da nükleer felaket kontrolden çıktı!
Ve Japonya'da nükleer felaket kontrolden çıktı!
Fukuşima'da felaketin önüne geçilemiyor. Japonya, UAEA'ya kullanılmış yakıt tanklarının zarar gördüğü yönünde endişesini bildirdi.

Japon yetkililer, deprem ve tsunami felaketinin nükleer faciaya dönüşmemesi için yöntem üstüne yöntem denerken, 40 yaşındaki Fukuşima Daiçi nükleer santralında durumun kontrol dışına çıktığı iddia edildi. Enerjiden sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Günther Oettinger önceki gece bir yangın daha geçiren santralda artık kontrolün sağlanamadığını duyurdu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) da Japon yetkililerin 3 ve 4 numaralı reaktörlerdeki kullanılmış nükleer yakıt tankının deprem ve tsunami nedeniyle zarar gördüğü yönündeki endişelerini kendilerine ilettiklerini açıkladı. 

Merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan Nükleer Güvenlik Ajansı ise santraldaki en büyük tehlike kaynağının 4 numaralı reaktördeki kullanılmış yakıt çubuklarının soğuk suya batırıldığı havuz olduğunu kaydetti. Kazanın seviyesini 7 üzerinden 6 olarak belirleyen kurum, çelik ve beton kılıfla örtülmeyen bu çubukların, havaya doğrudan radyoaktif gaz ve partiküller yayabileceğini belirtti. 4 numaralı reaktörde çıkan yangın nedeniyle, havuzdaki suyun önemli bir kısmının buharlaştığı tahmin ediliyor. Bu arada helikopterlerindeki arıza nedeniyle santral yakınındaki havaalanına inen Avustralyalı ve Yeni Zelandalı yardım görevlilerinin radyasyona maruz kaldığı belirlendi. 

Helikopterler havadan su atmaya başladı
Bu arada askeri helikopterler, Fukuşima nükleer santralinde tehlikeli bir şekilde aşırı ısınan uranyum yakıt çubuklarını soğutmak için havadan deniz suyu dökmeye başladılar. CH-47 tipi askeri helikopter TSİ 02.48 itibarıyla santrale su dökmeye başladı. Helikopterin en az dört kez su attığı, ancak televizyondan izlendiği kadarıyla suyun çoğunun rüzgarla dağıldığı belirtiliyor.
Havadan su atarak hem 3. reaktörde soğutma sağlamak hem de kullanılmış yakıt çubuklarının bulunduğu havuza su tedarik etmenin amaçlandığı belirtildi. Helikopterlerin su dökmesinin yanı sıra polislerin, göstericileri dağıtmada kullanılan tazyikli su hortumlarıyla 4. depolama havuzuna su sıkacakları bildirildi. 

İki işçi kayboldu 
Önceki gün kahraman ilan edilen 50 santral çalışanına geceki yangından sonra santralı terk etmeleri söylendi, ancak iki kişinin kayıp olduğu haberi geldi. 5 ve 6 numaralı reaktörlere su verilmeye başlandı ancak 4 patlama ve 2 yangın meydana gelen toplam 6 reaktördeki yakıt çubuklarını soğutmak için havalanan Japon ordusuna ait helikopter tesisin üzerinde yoğun radyasyon birikimi olması nedeniyle görevini tamamlayamadan dönmek zorunda kaldı. 

Ölü sayısı 5 bini geçti
Öte yandan 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 5 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polisin bugün açıkladığı son resmi bilançoya göre, yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşayan Japonya'da, 5 bin 178 kişi yaşamını yitirdi, 8 bin 606 kişi kayıp ve 2 bin 285 kişi de yaralı. Bilanço, 88 binden fazla ev ve binanın tamamiyle yıkıldığını ya da kısmen harab olduğunu gösteriyor. Daha önce önceki bilançoda, 4 bin 314 kişinin öldüğü, 2 bin 282 kişinin yaralandığı ve 8 bin 606 kişinin de kaybolduğu belirtilmişti. Yetkililer, felaketin bilançosunun daha da ağırlaşabileceğini ifade ediyorlar.

Felaket WikiLeaks’de 
İngiliz gazetesi Telegraph, UAEA’nın 2 yıl önce Japonya’ya, nükleer santralların şiddetli depremlere dayanamayacağı uyarısı yaptığını yazdı. WikiLeaks tarafından sızdırılan ABD Dışişleri Bakanlığı belgelerine dayandırılan haberde, Japonya’daki santralların 35 yıl içinde sadece 3 kez kontrol edildiğine dikkat çekildi.

Herkes tetikte, Avrupa Birliği takipte 
UAEA, dünya genelindeki 442 ticari nükleer santralın beşte birinin sismik canlılık olan yerlerde bulunduğuna dikkat çekerken, nükleer enerji politikaları sorgulanıyor. AB enerji bakanlarının ‘nükleer tesislere dayanıklılık testi’ kararı aldığı olağanüstü toplantıda yer alan bir yetkili, Türkiye ’nin nükleer planının izleneceğini söyledi. Yetkili, 150 civarında reaktörün bulunduğu Avrupa’da ortak bir güvenlik politikasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Diğer ülkelerdeki nükleer gelişmeleri ise şöyle:

ABD: Enerji Bakanı Steven Chu, nükleer enerjiden dönmeyeceklerini, güvenliğin gözden geçirileceğini dile getirdi.
Fransa: 58 santralla nükleer enerjide dünya ikincisi Fransa’da Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, güvenlik denetimi emri verdi.
İspanya: Başbakan Rodriguez Zapatero, 6 nükleer santralda güvenliği artırma sözü verdi.
İtalya: Referandumda nükleer enerjiye ‘hayır’ denmesini isteyen muhalefet nükleer enerji politikasını eleştirdi.
Güney Kore: 21 reaktörü 30’a çıkarmayı planlayan hükümet, fosil kaynaklarının tükeneceğini gerekçe gösterdi.
Çin: Hükümet, 28 yeni nükleer santral planını askıya aldı.
Endonezya: Kurulacak 4 nükleer santralın depreme dayanıklı olacağı belirtildi.
Filipinler: Diktatörlük döneminde kurulan nükleer santralın işletilmediği ülkede, nükleer olmayan enerji kaynaklarına yönelme kararı alındı.

Radyasyon ne yapar? 
ABD Çevre Koruma Kurumu’na göre millisievert birimiyle, farklı radyasyon seviyeleri ve bunların insan sağlığı üzerindeki muhtemel etkileri şöyle:
1-10 milisievert: Bir insanın bir yılda aldığı radyasyon
50-100 millisievert: Kanın kimyası değişiyor
500 millisievert: Saatler içinde bulantıya yol açıyor
700 millisievert: Kusma
750 millisievert: 2-3 haftada saç dökülmesi
900 millisievert: İshal
1000 millisievert: Kanama
4000 millisievert: Tedavi uygulanmazsa, 2 ay içinde muhtemel ölüm
10 bin millisievert: Bağırsaklarda tahribat, iç kanama ve 1-2 haftada ölüm
20 bin millisievert: Merkez sinir sisteminde tahribat ve dakikalar içinde bilinç kaybı. Saatler ve günler içinde ölüm.