Venezuela'da Chavez sonrası dönem tartışmaları

Venezuela'da Chavez sonrası dönem tartışmaları
Venezuela'da Chavez sonrası dönem tartışmaları
Chavez'in partisinde, halefi olarak gösterilen Maduro ile Meclis Başkanı Cabello arasında iktidar mücadelesi başladığı iddia ediliyor

CARACAS - Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi'nin ileri gelenleri arasında derin fikir ayrılıkları baş gösterdiği ve iktidar mücadelesi başladığı ileri sürüldü.

CABELLO-MADURO ÇEKİŞMESİ

Muhalefet partisinden milletvekili Julio Borges, düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanı Diosdado Cabello ile Chavez'in 11 Aralık'taki ameliyattan önce bazı yetkilerini devrettiği ve karizmatik liderin halefi olarak görülen yardımcısı Maduro ile arasında büyük bir rekabet olduğunu iddia etti.

‘CHAVEZ CANIYLA UĞRAŞIRKEN, YARDIMCILARI İKTİDAR KAVGASINA GİRİŞTİ’

Borges, "Devlet Başkanı Chavez, Küba'da canıyla uğraşırken yardımcıları burada iktidar kavgasına giriştiler" dedi. Borges, Cumartesi günü meclisten yan yana çıkan ve halk önünde kucaklaşan Maduro imle Cabello'nun şov yaptığını ileri sürdü.

Eski Başkan Yardımcısı Elias Jaua ise, sosyal paylaşım sitesi Twitter'den yaptığı açıklamada ülkenin işbirliğine duyduğu ihtiyacın altını çizerek, "Birlikte çalışmak ve birlik olmak zorundayız" dedi.

10 OCAK’TA YEMİN ETMESİ GEREKİYOR

Anayasa 'ya göre 10 Ocak'ta mecliste milletvekilleri önünde yemin etmesi gereken Chavez'de, akciğer enfeksiyonuna bağlı komplikasyonlar geliştiği ve solunum yetmezliği baş gösterdiği açıklanmıştı.

11 Aralık'taki ameliyatından bu yana medyada yer almayan, fotoğrafı yayımlanmayan Chavez'in sağlık durumu, ülkede spekülasyonlara neden oluyor.

Muhalefet, hükümeti gerçekleri saklamakla suçluyor.(aa)