Venezuela'da milletvekili seçimlerini sağ muhalefet kazandı

Venezuela'da milletvekili seçimlerini sağ muhalefet kazandı
Venezuela'da milletvekili seçimlerini sağ muhalefet kazandı

Fotoğraf: Reuters

Venezüella'da dün düzenlenen milletvekilliği seçimlerini, resmi olmayan sonuçlara göre, sağ muhalefet kazandı. Sağcılar, Chavez liderliğindeki Sosyalistlerin iktidara geçtiği 1998'den bu yana ilk kez parlamento çoğunluğu sağladı.

RADİKAL – Venezuela’da dün yapılan ve 19 milyon seçmenin sandık başına gittiği milletvekili seçimlerini 147 sandalyeli mecliste 99 koltuk elde eden sağ muhalefet kazandı. İktidardaki sosyalistler ise 46 sandalyede kaldı.

Sosyalistler 1998'de Chavez liderliğinde iktidara geldiklerinden bu yana ilk kez seçimden mağlup ayrıldı.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, sandıkların kapanmasından 5 saat sonra yaptığı açıklamada, ana muhalefetteki Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonunun parlamentodaki 167 koltuğun en az 99'unu aldığını açıkladı. Hayatını kaybeden eski lideri Hugo Chavez'in kurucusu olduğu Venezüella Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ise 46 koltukta kaldı. Seçimlerde katılım oranı %74,25 oldu.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ulusa yaptığı seslenişle yenilgiyi kabullenerek, sonuçlardan hükümetine karşı yürütülen 'ekonomik savaşı' sorumlu tuttu. Maduro demokrasiye saygı duyacaklarını ve sonucu tanıdığını açıkladı.

Sağcı MUD koalisyonunun önemli isimlerinden ve eski Devlet Başkanı adayı Henrique Capriles ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Sonuçlar beklediğimiz gibi. Venezüella kazandı. Bunun geri dönüşü yok" dedi.

2010 Parlamento seçimlerinde PSUV 98 sandalye kazanırken muhalefet 64 sandalye kazanmıştı.

147 sandalyeli Meclis’te, muhalefet partisi MUD (Demokratik Birlik Masası) 99 sandalye kazandı. Chavezcilerin ise 46 vekil çıkardığı açıklandı. Venezuela Ulusal Seçim Konseyi, 17 milletvekili için henüz oy sayım işleminin devam ettiğini bildirdi.

 


  http://www.radikal.com.tr/148760414876041

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sosyalizm denemeleri - legendary

  Sosyalizm de din gibi. Her başarısız örnekten sonra gerçek sosyalizm bu değil denir. Bir de sosyalistlerde dikkatimi çeken bir detay ideolojilerine olan bağlılıklarının takım sevdası ya da vicdana hitap eden inanç olgusuna benzer oluşu. Çoğu rasyonaliteden uzak ütopik hayallerin peşinde. İktidar talepleri ve devrim sevdaları da hayalperest ve metodoloji olarak muğlak. Çünkü devrimler kanlıdır.... Dünya gerçekleriyse bambaşka bir yerde duruyor... Çoğunun ekonomi ve yönetim bilgisi kıt. Peki bu adamların hiç mi iyi yanı yok derseniz. Kör bir ideolojinin ne kadar iyi yanı varsa o kadar var. Venezuela, olağanüstü doğal kaynaklarına karşın başarısız sosyalizm uygulamasıyla ancak buraya gelebildi. Yoksul kesimleri kucaklayan ve sosyal devlet uygulamaları nispeten başarılı olsa da muadili ülkelerin çok gerisinde kaldıkları bir gerçek. Chavez iyi bir lider değildi. Bunu söyleyince kızılıyor ama gerçek bu. Mirası da iyi değil. Ama ben sosyalizm denemelerinin olmasına karşı değilim. Hani aklında kalacağına uygula, sonucunu al ve geri dönmemek üzere bu yoldan ayrıl... Latin devletlerinde bu eğilim geçmişte ABD destekli darbe ve sağ iktidarların bir rövanşı olarak rağbet gördü ama sanırım burada da yolun sonuna gelindi...