Venezuela'da seçimi yarışı kızışıyor

Venezuela'da seçimi yarışı kızışıyor
Venezuela'da seçimi yarışı kızışıyor
Venezuela'da bu hafta sonu yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Devlet Başkanı Hugo Chavez ile rakibi Henrique Capriles arasındaki seçim yarışı kızışıyor.

SABANETA - Seçim kampanyaları sırasında Chavez ile Capriles birbirlerine karşılıklı suçlamalarda bulunurken, Capriles'in, anketlerde önde giden Chavez ile arasındaki 20 puanlık farkı 10 puana indirdiği görülüyor.

Seçim kampanyası dolayısıyla düzenlediği bir mitingde rakibine ağır eleştiriler yönelten Chavez, Capriles'i, seçim kampanyasını uyuşturucu tacirlerinden aldığı yardımlarla sürdürmekle suçladı.

Chavez, “Büyük işadamlar seçim kampanyası için büyük paralar getirdi, yabancı ülkelerdeki kaçak bankacılar, bazı kara para aklama ve uyuşturucu ticareti mafyalarından da paralar geldi” diye konuştu.

Seçim kampanyasının yüzde 80'inin kampanyaya destek vermek amacıyla düzenlenen eşya piyangoları, sokaklarda düzenlenen bağış kampanyaları ve internet üzerinden gelen bağışlarla karşılandığını savunan Capriles ise Chavez'i seçim kampanyasını desteklemek için kamu fonlarını kullanmakla suçluyor.

Chavez yönetimindeki Venezuela

Venezuela'da 13 yıldan beri işbaşında olan Chavez, 7 Ekim Pazar günü düzenlenecek seçimlerde 6 yıllık bir dönem için bir kez daha devlet başkanı olmak istiyor.

Siyasi gözlemciler, zengin bir petrol ülkesi olan Venezuela'nın 14 yıldır başında bulunan Chavez sayesinde pek çok Venezuelalının fakirlikten kurtulmuş olmasına karşın, halkın çoğunun oturulamaz durumdaki konutlarda yaşadığını, elektrik kesintileri ve şiddet olaylarının ülkede yaygın bir şekilde sürdüğünü belirtiyor.

Gözlemciler bu nedenlerle solcu Chavez'in Venezuela'daki devrimini, yarım kalmış bir devrim olarak niteliyor.
Chavez de Fransız haber ajansı AFP'ye Eylül ayı sonlarında yaptığı bir değerlendirmede, başta kamu hizmetleri olmak üzere bazı planlarını yerine getirirken “hatalar yaptığını” kabul ediyor.

Chavez'in iktidara geldiği 1999 yılından beri Venezuela'nın ekonomik ve sosyal göstergelerinde büyük gelişmeler görülmüş olmasına karşın bunun başlıca nedeninin petrol fiyatlarında görülen büyük artış olduğuna işaret ediliyor.
Chavez'in iktidara geldiği sırada 17 dolar olan petrolün varil fiyatının 120 dolarlara çıktığına dikkati çeken siyasi gözlemciler, büyük ölçüde buna bağlı olarak Venezuela'nın 1999'da 91 milyar dolar olan gayri safi yurt içi hasılasının 2011'de 328 milyar dolara çıktığını belirtiyor.

Chavez yönetiminde çocuk ölümü ve işsizlik oranlarının düşmesine, okur yazarlık oranı ve ortalama yaşam süresinin artmasına karşın, petrol fiyatlarının artışıyla elde edilen büyük gelirin, ekonomisi büyük ölçüde petrole bağımlı kalan ülkedeki bütün problemlerin çözümü için yeterli olmuyor.

Ülkede tarım üretiminin çok az olmasına karşın hükümetin gıda dağıtımı yaptığı Venezuela'da, 1999 yılında yüzde 20 olan enflasyon 2011'de yüzde 27,6'ya çıkmış durumda.

Dünyada şiddet olaylarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Venezuela'da şiddet olaylarında yaşanan büyük artış da Venezuela halkını kaygılandıran sorunların başında geliyor.

Hükümet verilerine göre her 100 bin kişi başına 50 cinayet vakasının yaşandığı Venezuela'da, vakaların yüzde 90'ında suçlular yakalanamıyor.

Venezuelalı tarihçi Margarita Lopez Maya, AFP'ye yaptığı değerlendirmede, şiddetin ülkede siyasi kutuplaşma, uyuşturucular ve gençlerin gelecekten beklentilerinin bulunmamasından kaynaklandığı yorumunda bulunuyor. (aa)