Venezuella İnsan Hakları Mahkemesinden çekiliyor

Venezuella İnsan Hakları Mahkemesinden çekiliyor
Venezuella İnsan Hakları Mahkemesinden çekiliyor
Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, hükümetin, bir kararını adil bulmadığı İnter-Amerika İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekileceğini açıkladı.

Chavez yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı'na Venezuela'nın, merkezi Kosta Rika'da bulunan İnter- Amerika İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekilmesi için gerekli adımları atması emrini verdiğini söyledi.

Hugo Chavez, mahkemenin, 2003 yılında Caracas'ta İspanya Büyükelçiliği ve Kolombiya Konsolosluğuna düzenlenen bombalı saldırılarda rol almaktan suçlu bulunan Venezuelalı Raul Diaz lehinde karar almasını sert bir dille eleştirdi. Saldırılarda 4 kişi yaralanmıştı.

Venezuela'da 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Raul Diaz, bir mahkemenin belirli saatlerde çalışmak için dışarı çıkmasına izin vermesinin ardından 2010 yılında ülkeden kaçmıştı.

Saldırılarda rolü olmadığını savunan ve Venezuelalı yetkilileri davada haklarını ihlal etmekle suçlayan Diaz, ABD 'ye sığınma talebinde bulunmuştu.

İnter-Amerika İnsan Hakları Mahkemesi, geçen hafta Venezuela'nın Diaz'ın haklarının ihlalinde, cezaevindeyken kendisine yönelik kötü ve insanlık dışı muameleden sorumlu olduğuna hükmetti. Chavez, mahkemeyi “terörizmi desteklemekle” suçladı.

Venezuela Devlet Başkanı yıl başında da merkezi Washington 'da bulunan İnter-Amerika İnsan Hakları Komisyonu'ndan çekilmeleri gerektiğini söylemişti.

Bazı Venezuelalı insan hakları eylemcileri, Chavez hükümetinin bu tür mahkemelerden çekilmesi halinde insan hakları kurbanlarının, davalarını taşıyabileceği daha az merkez olacağı uyarısında bulunuyorlar.  (AA)