Viyana'daki Suriye görüşmeleri sona erdi: 6 ayda geçici hükümet, 18 ayda seçim

Viyana'daki Suriye görüşmeleri sona erdi: 6 ayda geçici hükümet, 18 ayda seçim
Viyana'daki Suriye görüşmeleri sona erdi: 6 ayda geçici hükümet, 18 ayda seçim
Viyana'da gerçekleştirilen Suriye görüşmelerinin ardından açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de 6 ay içinde geçiş hükümetinin kurulması ve 18 ay içinde seçimlere gidilmesinin kararlaştırıldığını duyurdu. Kerry, Toplantıdan Esad'ın geleceğine ilişkin bir uzlaşma çıkmadığını aktardı.

RADİKAL - ABD ve Rusya'nın ortak girişimiyle Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla başlatılan, 17 ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Ligi temsilcilerinin katıldığı görüşmeler sona erdi. Görüşmelerin ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura görüşmelerin sonucuna ilişkin olarak ortak bir açıklama yaptı.

Reuters'ın haberine göre, 6 ay içerisinde geçici hükümet kurulacağını ve 18 ay içerisinde seçim yapılmasına karar verildiğini aktaran Kerry, Esad'ın geleceğine ilişkin bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. Kerry, tarafların, Suriye hükümeti ve muhalifler arasındaki siyasi sürecin 1 Ocak'ta başlaması konusunda hemfikir olduklarını söyledi. BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin Suriye'de ateşkes için kanun çıkarma konusunda da anlaştıklarını belirten Kerry, ateşkesin Nusra, IŞİD veya diğer terör örgütlerini kapsamayacağını vurguladı. 

Merkel: Türkiye ile Yunanistan arasındaki dar deniz insan kaçakçılarının elinde

Öte yandan, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Toplantıya katılan ülkeler Suriye'de 18 ay içinde seçim yapılmasını istiyor" dedi. Steinmeier, Suriyeli muhaliflerle acilen görüşmeye başlanması konusunda mutabık kalındığını da söyledi.

Şengal'de IŞİD'in öldürdüğü Ezidi kadınların gömülü olduğu toplu mezar bulundu

ABD ve Rusya'nın öncülüğünde Suriye krizinin sona erdirilmesi için Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan görüşmelere 17 ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Ligi temsilcileri de katıldı.

Türkiye'nin kırmızı çizgisinde PYD ile IŞİD arasında çatışma