Vizesiz AB 2015'te

Vizesiz AB 2015'te
Vizesiz AB 2015'te

Lüksemburg da toplanan AB İstihdam, Sosyal Politika, Sağlık ve Tüketici İşleri Konseyi vize muafiyeti müzakereleri yetkisini resmileştirdi. Fotoğraf: EPA

Brüksel'in vize muafiyeti için yetkilendirilmesi üzerine Türkiye 'Geri Kabul Anlaşması'nı parafe etti. Süreç 3 yılı alacak.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ile AB arasındaki en önemli gündem maddelerinden biri olan ‘vizesiz Avrupa ’ ve ‘Geri Kabul Anlaşması’ konusunda en kritik adım atıldı. AB Konseyi, Türkiye ile vize muafiyeti görüşmelerini yapması için Avrupa Komisyonu’nu yetkilendirirken, Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Selim Yenel de AB’nin istediği Geri Kabul Anlaşması’nı parafladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sürecin 2015’e dek tamamlanmasını ve Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz girmesini beklediklerini söylerken bunu tarihi bir adım olarak niteledi. 

Üç şart için yazılı garanti
CNN Türk’e konuk olan Davutoğlu, Türkiye’nin Geri Kabul Anlaşması ile Vize Müzakereleri arasındaki paralelliğin sağlanması için üç kaygıları olduğunu belirterek “Uzun vade ifadesinin ucu açık anlamında olmasından endişe ettik. Ayrıca vize müzakereleri tamamlanmadan bizim Geri Kabul Anlaşması’nı tam uygulamamız beklentisini kabul etmiyoruz. Bir de bizim üçüncü ülkelerle yaptığımız vize muafiyet anlaşmalarının nasıl etkileneceği konusunda kaygılarımız vardı. Üç konuda da yazılı güvence aldık” dedi. Diğer ülkelerin vize muafiyeti müzakerelerinin 2.5-3 yıl sürdüğünü anımsatan Davutoğlu “Bizimle müzakerelerin de öncekiler gibi olacağı yönünde garanti verdiler” diye konuştu. Davutoğlu’nun verdiği bilgiye göre vize muafiyeti müzakereleri bitmeden Geri Kabul Anlaşması’nın tamamen uygulanması söz konusu olmayacak. Türkiye AB ile vize muafiyetine başlayıncaya dek üçüncü ülkelerle imzaladığı muafiyet protokolleri de geçerli olacak. Bu süreç devam ederken ‘entegre sınır yönetimi’ oluşturulacak ve Türkiye üzerinden batıya göçün önüne geçmek için gerekli önlemler alacak. 

Rumlar engelleyemeyecek
Sürecin en kritik iki boyutu da şu: Yunanistan, Almanya, Fransa, Avusturya ya da Rum Kesimi bu süreci veto edemeyecek. Çünkü Türkiye için vize muafiyeti üye ülkelerin üçte ikisinin oyuyla mümkün olacak. Ayrıca AB taahhütlerini yerine getirmezse, Türkiye kendi topraklarından Avrupa’ya kaçan göçmenleri geri kabul etmesini öngören anlaşmadan tek taraflı çekilebilecek. 

Mülteci kampları kurulacak
Geri kabul anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle Türkiye üzerinden AB’ye kaçak yollarla giren kişiler Türkiye’ye iade edilecek. Üçüncü ülke vatandaşları için ise mülteci kampları inşa edilecek. AB, iade ettiği mültecilerin barınma maliyetlerini kısmen üstlenecek. Ayrıca, Türkiye AB’ye kaçak göçün yoğun olduğu bazı ülkelerle mevcut anlaşmaları olduğundan, kabul edeceği mültecileri kısmen geldikleri ülkelere gönderebilecek.