Volkswagen çalışanlarının evlerinde arama

Volkswagen çalışanlarının evlerinde arama
Volkswagen çalışanlarının evlerinde arama
VW'nin ABD'deki egzoz emisyon testi manipülasyonu sonrası başlatılan operasyon dalgası sürüyor. Şirket merkezine yapılan polis baskınının ardından bazı çalışanlara ait evlerde de arama yapıldı.

RADİKAL-  ABD 'deki emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı belirlenen Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW)  hakkında başlatılan soruşturma kapsamında şirketin Wolfsburg kentindeki merkezinde aramalar yapılmasının ardından çalışanlar da polis kıskacında. 

Braunschweig Savcılığı'nın yaptığı açıklamaya göre, çalışanların izlediği yöntem ve çalışanların kimlikleri hakkında bilgilerin elde edilmesinin de hedeflendiğini kaydetti. Alman basınında yer alan haberlerde Wolfsburg'daki şirket merkezinin yanı sıra bazı çalışanlara ait bina ve evlerde de arama yapıldığı, baskınlara 3 savcı ve yaklaşık 50 polisin katıldığı bildirildi.

VW'den yapılan açıklamada ise savcılık tarafından yürütülen soruşturmanın destekleneceği, Wolfsburg'daki şirket binasında polise kapsamlı bir dosyanın verildiği belirtildi.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül 'de VW'nin ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin maniple edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı alınabileceğini duyurmuştu.

Skandalın ortaya çıkmasının ardından VW'nin eski üst yöneticisi Martin Winterkorn görevinden istifa etmişti. Şirket yönetimi, dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6.5 milyar avroluk bütçe ayırdığını açıklamıştı.

Bu arada VW ile aynı grupta bulunan Audi şirketi de dünya genelinde 2.1 milyon dizel motorlu aracının etkilendiğini açıklamıştı.

(AA)