Volkswagen'e polis baskını

Volkswagen'e polis baskını
Volkswagen'e polis baskını
Egzoz gazı değerlerini düşük göstermek için bilgisayar yazılımıyla oynayan VW şirketine polis baskın yaptı. Savcılık delillere el koydu.

Egzoz skandalıyla sarsılan Avrupa 'nın en büyük otomotiv şirketi Volkswagen'in (VW) Wolfsburg'taki merkezi ve başka yerlerdeki şubelerine polis dün baskın düzenledi. Baskının Braunschweig Savcılığının kararı üzerine düzenlendiği açıklandı. Braunschweig Savcılığı, egzoz skandalıyla ilgili delilleri tespit etmek ve sorumluları bulmak için baskın düzenlediğini belirtti.Skandalla ilgili soruşturma yürüten Braunschweig savcılığı, skandalın faillerini arıyor. Polis baskını haberi üzerine VW'nin borsadaki tahvilleri değer kaybetti.

Türkiye'de Volkswagen'e ilk dava 

Welt Online´ın bildirdiğine göre, 3 savcı ve 50 dolayında polisin katıldığı baskınlarda önemli deliller ele geçirildi. Kimlerin evine baskın yapıldığı konusu netlik kazanmazken, savcılığın adı gizli tutulan bir VW üst düzey yetkilisi hakkında soruşturma yürüttüğü kaydedildi.

Volkswagen çalışanlarının evlerinde arama


Bild gazetesi ise, VW tarafından yapılan açıklamada, savcılığın görevini yapması konusunda şirket olarak gerekli desteği vereceğini duyurduğunu yazdı. 23 Eylül tarihinde suç duyurusunda bulunan VW´nin çok sayıda dokümanı savcılık makamlarına verdiği de öğrenildi

DHA