Walter Scott'u öldüren polis cinayetle suçlandı

Walter Scott'u öldüren polis cinayetle suçlandı
Walter Scott'u öldüren polis cinayetle suçlandı
ABD'nin Güney Carolina eyaletinde jüri, Walter Scott'u sırtından 8 kez ateş ederek öldüren polis Michael Slager'in silahını kanunsuz kullanarak cinayet işlediğine karar verdi.

RADİKAL - Güney Carolina eyaletinin North Charleston kentinde, kaçan silahsız siyah şüpheli Walter Scott'u sırtından vurup öldüren ve işine son verildikten sonra gözaltına alınan polis Michael Slager'le ilgili jüri kararını açıkladı. Nisanın ilk haftasında ilk suçlamanın yapıldığı davaya konu olan öldürme olayını soruşturan jüri, 33 yaşındaki polis Slager'in, silahını kanunsuz bir şekilde kullanıp 50 yaşındaki siyahi Scott'u öldürmesinin cinayet olduğuna karar verdi.

Scott ailesinin avukatı Chris Stewart, kararın ardından yaptığı açıklamada, " Bugün , karanlık zamanlarda dahi inancını korursan ışığı göreceğine dair bir örnektir. Bu sadece bir adım" dedi. ABD savcılarının yaptıkları suçlamaya göre Slager'in mahkeme tarafından suçlu bulunması halinde 30 yıldan müebbet hapse kadar farklı cezalara çarptırılması beklenirken, duruşmanın tarihi henüz belli olmadı.

ABD'de, siyah sivili öldüren beyaz polise cinayet davası

Trafik ışığı ihlali yaptığı gerekçesiyle durdurulan ve bu sırada kaçmaya çalışan donanma emeklisi siyahi Scott, nisan ayı başında, polis memuru Slager tarafından sırtına 8 el ateş edilerek öldürülmüştü. Olay, bir vatandaş tarafından çekilen ve "The Post and Courier" gazetesinin yayınladığı videoda ortaya çıkarılmıştı.

 


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Cinayet

  ,

  Mahkeme

  ,

  Beyaz

  ,

  Bugün

  ,

  Karanlık