'Washington için utanç günü'

'Washington için utanç günü'
'Washington için utanç günü'

Obama, silah alımını zorlaştıran tasarıyı reddeden Senato yu Giffords ve Barden ile birlikte eleştirdi.

ABD ’nin Newtown kentinde aralıkta 20 öğrenci ve 6 öğretmenin öldürüldüğü Sandy Hook İlkokulu katliamı bireysel silahlanma karşıtlığını güçlendirse de silah alımına kontrol getiren tasarı Senato’dan döndü. Boston’daki saldırıların sonrasına denk gelen önceki günkü oylamada ‘ateşli silah satın almak isteyenler için ayrıntılı sabıka kaydı kontrolü’ öngören tasarı 100 sandalyeli Senato’da gerekli 60 oyu toplayamadı. Teklife 54 olumlu, 46 olumsuz oy çıkarken silah lobilerine yenilen Başkan Barack Obama sert çıktı. Tasarının reddedilmesine ‘hiçbir mantıklı gerekçe’ sunulamayacağını belirten Obama “Washington için büyük utanç günü” dedi. Tasarının reddi için yoğun kampanya yürüten silah lobisinin öncüsü Ulusal Tüfek Birliği (NRA) ise sonucu alkışladı. ‘Silah yasağı’ diye niteledikleri tasarıyı engellemek için senatörleri telefon, e-posta ve mektup yağmuruna tutan NRA sadece oylama günü 500 bin dolar harcadı. Tasarı silah alacak kişinin sabıka kaydı kontrolünün, internet satışları, silah fuarları ve ruhsatsız silah satıcılarını da kapsamasını öngörüyordu.

Senato’ya sert çıktı

2. dönemin ilk yenilgisini alan Obama ise Newtown kurbanlarının aileleri ve silahlı saldırıya uğrayan eski Kongre üyesi Gabrielle Giffords’la birlikte basının karşısına geçerek Senato’yu topa tuttu. Obama’yı kürsüye çağıran isim ise Newtown’da 7 yaşındaki oğlunu kaybeden Mark Barden oldu. Barden’ın “Kalbimiz kırıldı ama cesaretimiz değil. Yenilmedik ve yenilmeyeceğiz” sözlerinden sonra kürsüye gelen Obama, NRA’yı yalancılıkla suçladı. Senato işleyişindeki çarpıklık yüzünden azınlığın süreci önleyebildiğini vurgulayan Obama kararı sorguladı: “Halkın yüzde 90’ının, Cumhuriyetçi seçmenin de yüzde 80’inin istediğini yapmamak mı zafer? Kimi temsil ediyoruz? Bu kimin zaferi? Bugün Kongre’de olan, tehlikeli suçluların özgeçmiş kontrolü yapılmaksızın silah satın almasına imkân sağlayan boşluğun aynen korunmasından ibaret. Bu çocuklarımızı daha güvenli hale getirmedi. Senatörler, azınlıktaki silah sahiplerinin gelecek seçimlerde yapacaklarından korktu. Silah lobilerinin çok fazla para harcayacakları kampanyalarla kendilerini anayasanın ikinci maddesine karşıymış gibi sunmalarından korktular.”

‘Canları kurtarabilirdiniz’

‘Tasarının şiddeti önleyemeyeceği’ tezini reddeden ABD Başkanı, “Başından beri düzenlemelerin şiddeti tamamen bitirmeyeceğini söyledim. Ama senatörler tasarıyı geçirseydi belki de binlerce kişinin hayatını kurtarmış olacaklardı. Ama mücadele bitmedi. Amerikan halkı Washington’ı değiştirme tutkusunu sürdürmeli. Gerekirse insanları Washington’a göndermelisiniz” dedi. Senatörlere bir tepki de oylama sırasında ‘silah şiddeti tanıklarından’ geldi. Nisan 2007’de 32 kişinin öldüğü Virginia Teknik Üniversitesi saldırısında kızını kaybeden Lori Haas ve Ocak 2011’de Giffords’ın yaralandığı saldırıdan kurtulan Patricia Maisch, Senatörlere, “Utanmazlar” diye bağırdı.