Washington Post: Batılı liderler seçim sonucunu beklesin

Washington Post: Batılı liderler seçim sonucunu beklesin
Washington Post: Batılı liderler seçim sonucunu beklesin
Washington Post gazetesinin 'Batılı milletler, yanlış olduğunu bile bile Türkiye Cumhurbaşkanı'na istediğini vermemeli' başlıklı başyazısında 'Batılı liderler, seçim sonrasına kadar beklemeli. En iyi sonuç Türkiye'de merkezci bir koalisyon kurulması, Erdoğan'ın otokratik hedeflerinden çekilmesidir' ifadesi kullanıldı.

RADİKAL - Amerikan Washington Post gazetesinde, AB ile Türkiye arasında sığınmacı krizi üzerinden yürütülen görüşmelere ilişkin dikkat çeken bir başyazı yayımlandı. Gazetenin yazı işleri kurulunca kaleme alınan makale, "Batılı milletler, yanlış olduğunu bile bile Türkiye Cumhurbaşkanı'na istediğini vermemeli" başlığı atıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Türkiye’nin bir dizi sıra dışı sorunla yüzleştiğinin belirtildiği yazıda, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in geçen Pazar Türkiye’ye yaptığı ziyarete de değinildi.

Erdoğan ve Merkel mülteci sorununu görüştü

“Bilhassa mülteci akınının önüne geçmek isteyen Avrupa devletlerinin, bu sorunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile anlaşmaya vararak çözme eğiliminde olduğunun” belirtildiği yazıda, AB’nin mülteci akınını kesmesi karşılığında Türkiye’ye siyasi imtiyazların yanı sıra 3 milyar dolarlık yardım paketi teklifinde bulunduğu hatırlatıldı.

Türkiye vatandaşları Avrupa'ya ne zaman vizesiz gidecek?

'ERDOĞAN'A İSTEDİĞİNİ VERMEK HATA'

“Türkiye’nin sözde güçlü adamı olmak isteyen Erdoğan’a istediğini vermek hata. Erdoğan'ın Türkiye'yi otokratik ve giderek pervasızlaşan taktiklerle kutuplaştırarak, ülkesindeki istikrarsızlığın ana nedeni haline geldiği açık” yorumuna yer verilen yazının sonuç bölümünde şu ifadeler kullanıldı:

“Batılı liderler, seçim sonrasına kadar beklemeli... En iyi sonuç Türkiye’de merkezci bir koalisyon kurulması, Erdoğan’ın otokratik hedeflerinden çekilmesidir. Türkiye artan iç kutuplaşmayı aşmadan, çoklu krizleri çözemez ya da Batı’nın güvenilir bir ortağı olamaz.”

Fehim Taştekin yazdı. "Misafirimdin, şantajda kartım oldun!"