Washington'da Türk bayrağı gerilimi

Washington'da Türk bayrağı gerilimi
Washington'da Türk bayrağı gerilimi
ABD'nin başkenti Washington'da, 1915 yılı olaylarının yıldönümünde Türk Büyükelçiliği önünde Türkler ve Ermeniler karşılıklı gösteri yaptı.

RADİKAL - Türkiye 'nin Washington Büyükelçiliği önünde toplanan Türkler, Türkiye lehine sloganlar atıp ellerindeki Türk Bayraklarını dalgalandırırken, karşı kaldırımda toplanan Ermenilerin Türk bayrağını yırtmak istemesine üzerine gerginlik yaşandı.

Aracı ile Ermeni grubun önünden aracının içinde bulunan Türk Bayrağıyla geçen bir Azerbaycan vatandaşını Ermeniler durdurarak aracın içindeki bayrağı aldı. Aracından inerek Ermenilere karşılık vermek isteyen Azeri vatandaş ise çıkan arbede sırasında polis tarafından gözaltına alındı. Polisin Azeri genci gözaltına alırken tartaklaması Türkler tarafından yuhalanarak protesto edildi.

 

Washington Büyükelçiliği'nin karşı kaldırımında Türklere sözlü sataşmalarda bulunan ve Türkiye karşıtı slogan atıp dövizler açan Ermenilere Türklerin tepki vermesi üzerine taraflar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Elçilik önünde bekleyen güvenlik görevlileri, gruplar içinde bir kaç kişi arasında yaşanan kısa süreli kavgayı ayırdı.

Karşılıklı gösteriler, polisin güvenlik önlemleri altında akşam üzeri sona erdi. (Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK/DHA)


Belçika'da Papa ve Öcalan'lı yürüyüşErmenilerin Brüksel'de düzenlediği gösteride ise Türk Büyükelçiliği’nin önünde bir araya gelen göstericiler, ellerinde 'Papa'ya teşekkürler' ve 'AB Ülkelerine teşekkürler' yazılı dövizler taşıdı. Türkiye ve hükümet aleyhine sloganların atıldığı gösteride PKK, Öcalan ve Suriye bayrakları da vardı. (Ender DURUEL/DHA)