WEF: İç çatışma ve devlet krizleri geliyor

WEF: İç çatışma ve devlet krizleri geliyor
WEF: İç çatışma ve devlet krizleri geliyor
Dünya Ekonomik Forumu (WEF), 2015 için oldukça karamsar bir tablo çizdi. WEF'in hazırladığı rapora göre, iç çatışmalar, devletlerin çökmesi, işsizlik gibi ciddi siyasi ve ekonomik sorunların yaşanacağı riskli bir 18 aylık sürece giriliyor.
Haber: AHU ÖZYURT - AhuO@cnnturk.com.tr / Arşivi

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun (WEF) da katılacağı Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu öncesi, “2015 Küresel Riskler” raporu yayınlandı. Ülke içi çatışmalar, olağandışı ve aşırı hava olayları ile ulusal yönetimlerin çökme ihtimali 2015’te yaşanması en olası riskler arasında ilk üç sırada yer aldı.

Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre sosyal istikrarsızlık, iç ayaklanma, göç kaynaklı çatışma ortamlarının çok yoğun yaşanabileceği bir 18 aylık sürece giriliyor. Devletlerin çökmesi ya da politik riskler de listede dördüncü sırada yer alıyor. Ekonomi ve finans ağırlıklı riskler düşerken, işsizlik ya da işçi bulamama sorunu ise ilk beşteki yerini koruyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun paydaşları arasındaki 900 üyesi ile yaptığı anketin sonuçlarına göre bütün dünyada jeopolitik riskler artıyor. Bölgesel etkileri olan ülke içi çatışmalar 2015’in riskler haritasının en tepesinde yer alıyor. Listede gerçekleşme olasılığı en yüksek olanlar şöyle:

1- Bölgesel etkileri olan iç çatışmalar

2- Olağandışı hava ve iklim değişiklikleri

3- Ulusal devlet yönetişiminde çökme

4- Devlet krizleri ya da devletlerin çökme ihtimali

5- Yüksek yapısal işsizlik ya da işçi bulamama hali

' TÜRKİYE ÇİFTE RİSKLE KARŞI KARŞIYA'

WEF’in tahminlerine göre Türkiye’nin de bulunduğu coğrafya Avrupa cephesinden “yapısal işsizlik” riski ile karşı karşıya kalırken, Ortadoğu ’dan bakınca da “iç çatışma ve devlet sisteminin çökmesi” gibi riskler taşıyor. Bölgenin uzun süre yaşaması beklenen risk ise su kıtlığı.

Araştırmanın merkezinde yer alan zorunlu göç faktörünün büyüklüğü dikkat çekici. Göç ile yaratılan ortamının, iç istikrarsızlıkları, devlet krizlerini ve iç çatışmaları tetiklemesinden endişe ediliyor.

Türkiye’nin çevresi bu riskleri taşırken ABD, önemli altyapılarda çökme (yol, elektrik, su vs.) ya da siber saldırı riskleri taşıyor. Geçen yıllarda risk listesinin en tepesinde üç yıl üst üste gelir dağılımındaki dengesizlik yer almıştı. Uzmanlara göre ekonomik krizin izleri hafiflerken dünya üzerindeki jeopolitik risklerin artacağı bir dönem geliyor.
WEF araştırmasından çıkan bir sonuç da son 10 yılda en fazla ilerleme kaydedilen kriz noktaları üzerine. Finansal sistem, terörizmle mücadele ve bulaşıcı hastalıklar konusunda önemli yol alındığına dikkat çeken rapor, sosyal ve siyasi istikrarsızlık alanlarını hala “kırılgan” noktalar olarak kaydediyor.

WEF’e göre Asya’da da iç çatışma ortamının doğma ihtimali yüksek, Çin ise enerji fiyatları konusunda riskli noktada. Afrika ise su ve yiyecek kıtlığı, işsizlik ya da eleman bulamama gibi riskler taşıyor.