Wikileaks belgelerine göre SADDAM BÖYLE İDAM edildi

Wikileaks belgelerine göre SADDAM BÖYLE İDAM edildi
Wikileaks belgelerine göre SADDAM BÖYLE İDAM edildi
Wikileaks'in ele geçirdiği ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli belgelerde, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idam anı da yer aldı.

CARACAS-Dönemin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Washington ’a gönderdiği kriptoda, 6 Ocak 2007'de Irak Başsavcı Yardımcısı Monkit El Farun ile yaptığı görüşmede edindiği bilgileri aktardı.

El Farun, ABD Büyükelçisi'ne Saddam'ın 30 Aralık 2006'daki idamını, o an infaz odasında kimlerin bulunduğunu, ölüm anının nasıl cep telefonuyla çekildiğini ve güvenlik görevlilerinin sözlü sataşmalarını anlattı.

El Farun, idam anında iki Iraklı yetkilinin cep telefonunu kullanırken gördüğünü ve sözlü sataşmaların başlamasının ardından kalabalıktakilere sessiz olmaları konusunda uyarıda bulunduğunu belirtti.

Belgeye göre, Büyükelçi Halilzad, infazın neden Bayramı'ndan bir saat önce gerçekleştirdiğini sordu. El Farun, Müslüman bilginlerin, bayramın gün doğumundan sonra başladığı sonucuna vardığını, bu yüzden Saddam'ın infazının yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Irak Başsavcı Yardımcısı, infazın zamanlamasına yönelik uluslararası tepkinin bu denli fazla olmasının, birçok ülkenin idama karşı olmasından kaynaklandığını ifade etti.

El Farun, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani 'nin Irak Yüksek Mahkemesinin verdiği bir kararı değiştirme yetkisi olmadığının da altını çizdi.

İŞTE SADDAM'IN İNFAZ ANI
El Farun, idam anını ise şu sözlerle anlattı:

"Saddam, yüzü örtülü, elleri bağlı bir şekilde içeri girdiğinde istemsizce titriyordu. Sonra hakim yüzüne kararını ve idam cezasını okudu. Bu noktada Saddam birden hareketlendi ve sanki hala cumhurbaşkanıymış gibi konuşmaya başladı. Kararın okunmasının ardından 4 gardiyan eşliğinde, 14 şahidin önünden geçerek infazın gerçekleşeceği odaya girdik.

Irak ulusal Güvenlik Danışmanı Muvafuk Rubaie daha sonra Saddam'a yaklaştı ve ona korkup korkmadığını sordu. Bu anı iktidara geldiğinden beri öngördüğünü ve bir Cumhurbaşkanı olarak düşmanları olduğunu bildiğini söyleyen Saddam korkmadığını ifade etti.

Elinde bir Kuran-ı Kerim tutan Saddam, bunu şahitler arasından kimin, Avad al-Bandar'ın oğluna verebileceğini sordu. Bu anda gardiyanlardan biri Saddam'a, "Cehenneme git" dedi. Bunun üzerine sesimi yükselttim ve gardiyanların ya da şahitlerin konuşmasına izin vermeyeceğimi söyledim.

Saddam'ı merdivenlerden yukarı çıkaran iki gardiyan, ona yüzünü örtmeyi teklif etti. Saddam reddetti. İlmeğin boynunu kesebileceğini söyleyen infaz memuru, acıyı önlemesi için Saddam'a boynuna bez bağlanmasını teklif etti. Saddam dua ederken, platformun aşağısındaki gardiyanlar onu izliyordu. Saddam duasını bitirmeden, birisi ailesi Saddam tarafından öldürülen Iraklı Şii lider Muktada el Sadr'a atıfta bulunarak, 'Muktada, Muktada, Muktada' diye bağırdı. Görgü şahitlerini susturmak için tekrar sesimi yükselttim. Bu kesinti sadece bir kez oldu ve infaz gecikmesiz gerçekleşti. Saddam Hüseyin hemen öldü. Platformdan alınarak, bir torbaya kondu. Daha sonra bir imam Saddam'ın naaşının İslami kurallara göre yıkanmasını sağladı." (aa)